Siła ubezpieczeń wzajemnych. 500 największych firm zebrało 1,55 bln USD składki
Gdy myślimy o największych ubezpieczycielach świata, zwykle przychodzą nam do głowy wielkie grupy kapitałowe. Tymczasem bardzo silną pozycję zajmują również ubezpieczyciele wzajemni i spółdzielczy, czyli organizacje, w których punktem odniesienia są ich członkowie. Najnowszy ranking ICMIF pokazuje skalę tego rynku. 500 największych organizacji zebrało w 2024 roku ponad 1,55 bln USD składki i rozwijało się nieco szybciej niż cały światowy rynek ubezpieczeniowy.
Dane pochodzą z raportu Global 500 2026, przygotowanego przez Międzynarodową Federację Ubezpieczycieli Wzajemnych i Spółdzielczych (ICMIF). Wartość składki 500 największych organizacji wzrosła w 2024 roku o 7,2 proc., podczas gdy cały światowy rynek ubezpieczeniowy urósł o 7,0 proc. Różnica nie jest duża, ale pokazuje, że największe organizacje wzajemne dotrzymują kroku światowemu rynkowi, a nawet nieznacznie go wyprzedzają.
Jeszcze więcej mówi sama skala działalności. Dziesięciu największych ubezpieczycieli z zestawienia zebrało łącznie około 441 mld USD składki, a pierwsza setka odpowiadała za 62 proc. wyniku całej pięćsetki. Lider rankingu, amerykański State Farm, osiągnął około 115,7 mld USD.
Za tymi liczbami kryje się jednak coś ciekawszego niż kolejny ranking największych firm. Global 500 obejmuje ponad 15 form organizacyjnych zaliczanych przez ICMIF do sektora wzajemnego i spółdzielczego. W najprostszym ujęciu różnica wobec klasycznej spółki kapitałowej dotyczy własności. W organizacjach wzajemnych kluczową rolę odgrywają członkowie, często będący jednocześnie ubezpieczonymi. Ranking obejmuje również grupy kontrolowane przez organizacje wzajemne. Dlatego ten model własności może stać za markami, których przeciętny klient wcale z nim nie kojarzy.
Widać to także w Polsce. W samym Global 500 znalazły się dwa polskie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych: TUW PZUW na 316. miejscu oraz TUW „TUW” na 422. miejscu. Nie jest to jednak pełny obraz obecności tego modelu na naszym rynku. W zestawieniu są również zagraniczne grupy działające w Polsce poprzez lokalne spółki. Vienna Insurance Group, zajmująca 28. miejsce, jest obecna na naszym rynku między innymi poprzez Compensę, InterRisk i Vienna Life. Talanx, sklasyfikowany na 13. miejscu ze względu na większościową własność HDI V.a.G., jest właścicielem Warty oraz spółek grupy Europa.
To ważne rozróżnienie, bo o skali ubezpieczeń wzajemnych nie świadczy wyłącznie liczba firm mających w nazwie skrót „TUW”. W przypadku dużych międzynarodowych grup ich struktura właścicielska może być dla klienta praktycznie niewidoczna. Patrząc tylko na nazwy działających w Polsce towarzystw, łatwo więc nie dostrzec szerszej obecności tego modelu.
Wyniki największych ubezpieczycieli wzajemnych pokazują, że ten sposób prowadzenia działalności pozostaje konkurencyjny również w czasach dużej niepewności. Szczególnie istotne jest to, że nie mówimy o pojedynczym sukcesie czy lokalnym zjawisku, ale o organizacjach działających na największych światowych rynkach. Ich wyniki potwierdzają znaczenie długoterminowego podejścia, odpowiedzialności i zaufania, które od zawsze są fundamentem ubezpieczeń wzajemnych
- mówi Grzegorz Buczkowski, Wiceprezes Zarządu SALTUS Ubezpieczenia oraz Przewodniczący Rady Dyrektorów AMICE.
Global 500 nie dowodzi, że sama forma własności gwarantuje szybszy wzrost. Pokazuje jednak, że organizacje wywodzące się z modelu wzajemnego działają dziś na skalę liczoną w bilionach dolarów i z powodzeniem konkurują na największych rynkach świata.
Raport pokazuje również, że model ten jest znacznie bliżej polskiego rynku, niż może się wydawać. Wśród grup ujętych w zestawieniu są właściciele marek dobrze znanych polskim klientom, takich jak Warta, Compensa czy InterRisk. Ubezpieczenia wzajemne nie są więc wyłącznie branżowym pojęciem ani modelem obecnym gdzieś daleko od polskiego klienta. To część współczesnego rynku ubezpieczeniowego, z którą wielu z nas ma do czynienia na co dzień, nawet jeśli nie widzimy jej w nazwie firmy.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.