Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tusk zdradził Polaków mieszkających na Wyspach w zamian za poparcie Camerona - znamy kulisy negocjacji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 września 2014, 12:36

  • 29
  • Powiększ tekst

Znamy szczegóły porozumienia między Davidem Cameronem a Donaldem Tuskiem. Okazuje się, że premier Polski za poparcie w objęciu stanowiska szefa Rady Europejskiej zdradził Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Zostaną oni pozbawieni opieki socjalnej. Donald Tusk w zamian za europejskie stanowisko sprzedał interesy rodaków.

O sprawie informuje "Rzeczpospolita".

Szef polskiego rządu miał się zgodzić na nowe ograniczenia praw socjalnych wypłacanych imigrantom z UE oraz ograniczenia prawa do przemieszczania się osób (choć brytyjski premier podkreślił, że będzie to raczej dotyczyło przyszłych krajów członkowskich). To cena za poparcie dla Tuska przy wyborze na szefa Rady Europejskiej. Do rozmowy telefonicznej na ten temat miało dojść 26 sierpnia. Zawarcie umowy, choć nie bezpośrednio, potwierdził sam Tusk już po nominacji na szefa RE.

Tusk ma być też adwokatem zmian w członkostwie Wielkiej Brytanii w UE.

David Cameron chce przekonać Brukselę do zmian warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Najważniejsze dotyczą ograniczenia praw socjalnych imigrantów z innych krajów Unii – czyli skrócenia do sześciu miesięcy okresu wypłaty imigrantom zasiłków dla bezrobotnych, wydłużenia do trzech miesięcy pobytu potrzebnego do rozpoczęcia wypłaty świadczeń, a także ograniczenia dodatkowych przywilejów, np. dopłaty do mieszkań socjalnych czy subwencje dla dzieci. „Ale to demagogia: tylko 1 proc. imigrantów pobiera zaraz po przyjeździe zasiłki dla bezrobotnych. Reszta pracuje” - komentuje dla „Rz” John Springford z Center for European Reform w Londynie.

Teraz już wiemy czyje interesy będzie realizował Donald Tusk na nowym stanowisku.

Rp.pl/ Fronda.pl/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze