Informacje

fot. BBC
fot. BBC

Po Brexicie: "Wrócić do domu polskiego szumowiny"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2016, 13:00

  • 0
  • Powiększ tekst

O niechęci wielu Brytyjczyków wobec Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach mówi się często. Po referendum emocje stają się coraz bardziej gorące.

BBC informuje o sytuacji w pewnym brytyjskim miasteczku, w którym zaledwie dzień po referendum Polacy znajdywali na swoich progach kartki, na których, mówiąc delikatnie - zachęcano ich do powrotu do domu.

Na kartkach napisano "No more Polish Vermin" i rozsypano je pod domami, w których mieszkają Polacy, a także pod szkołami, do których chodzą dzieci polskich imigrantów. Sytuacja miała miejsce tuż po referendum, w którym wyborcy uznali, że chcą, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

Na kilku kartkach, oprócz inwektyw pod adresem Polaków, napisano też "Opuśćmy UE".

Cała sytuacja miała miejsce w mieście Cambridgeshire. Policja poinformowała, że "blisko współpracuje z lokalną społecznością w celu ustalenia sprawców.

Dokładna treść kartek które ujawniono brzmiała:

Leave the EU. No more Polish Vermin.

wrócić do domu polskiego szumowiny

Zachowaliśmy oryginalną pisownię.

tytuł

Jak stwierdził detektyw Martin Brunning, produkcja i rozprowadzanie tego rodzaju treści jest przestępstwem i będzie ścigane.

Nie jest to pierwszy przypadek niechęci wobec Polaków w UK. Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej i fala naszych rodaków udała się na Wyspy, wielu Brytyjczyków odnosi się do nich niechętnie, oskarżając o zabieranie im miejsc pracy. Rzecz w tym, co podkreślają eksperci, że Polacy na Wyspach raczej wypełnili pewną niszę na rynku pracy, podejmując się zadań, które sami Brytyjczycy wykonywali niechętnie. Co więcej, efekty tego są pozytywne - sam premier Wielkiej Brytanii David Cameron w 2014 roku przyznał, że gospodarka Wielkiej Brytanii kwitnie także dzięki imigrantom z Polski.

Z kolei w 2010 roku ISP przeprowadziło badania na Wyspach na temat tego, jak Brytyjczycy widzą naszych rodaków. Według wyników w UK jest wysoka akceptacja dla mieszanych małżeństw polsko-brytyjskich, jednak jeśli chodzi o rynek pracy, to 40 proc. obywateli Wielkiej Brytanii nie akceptuje nadawania obywatelstwa naszym rodakom.

Według badań Migration Observatory z 2015 roku na Wyspach mieszka 790 000 Polaków.

BBC/ onet/ polishexpress/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze