Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Przedsiębiorczy jak katolik: Watykański bank notuje duży zysk

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 maja 2015, 13:58

  • 1
  • Powiększ tekst

Watykański bank IOR zamknął 2014 rok zyskiem w wysokości ponad 69 milionów euro. To rekordowo dużo - w 2013 roku zysk ten wyniósł 3 mln euro. Zlikwidowano 4614 kont, w tym należących do osób nieuprawnionych do ich posiadania i klientów budzących podejrzenia.

W dorocznym raporcie przedstawionym w poniedziałek podkreślono, że poprawa sytuacji finansowej to rezultat negocjacji na rynku papierów wartościowych i obniżenia kosztów operacyjnych.

Wartość kapitału powierzonego Instytutowi Dzieł Religijnych (IOR) przez jego klientów wynosi 6 miliardów euro. To o 100 milionów mniej niż w 2013 roku.

Zgodnie z zapowiedziami bank zamknął od maja 2013 roku do końca zeszłego roku łącznie 4614 kont, wśród nich rachunki osób świeckich, nieuprawnionych w świetle nowych przepisów do ich posiadania. Zgodnie z nimi rachunki mogą mieć przedstawiciele duchowieństwa oraz osoby zatrudnione w Watykanie. Poza tym zamknięto konta „uśpione” i należące do osób budzących podejrzenia. Obecnie zamykane są jeszcze 274 konta.

Łączna liczba klientów banku wynosi obecnie 15 181.

IOR ogłosił, że zamierza przekazać 55 milionów euro budżetowi Stolicy Apostolskiej.

W wydanym raporcie położono nacisk na surową linię zwalczania wszelkich nielegalnych operacji. O wszystkich takich przypadkach zawiadomione zostały watykańskie władze - podano.

Wstrząsany w przeszłości skandalami finansowymi bank IOR przechodzi w ostatnich latach gruntowną reformę w celu zapewnienia pełnej przejrzystości wszystkich jego operacji oraz dostosowania do międzynarodowych standardów. Zmiany przyspieszono wraz z początkiem pontyfikatu Franciszka, który mówi też o potrzebie zachowania wyjątkowego statusu tej instytucji, służącej Kościołowi.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze