Informacje

Janis Warufakis fot. PAP / EPA / ORESTIS PANAGIOTOU
Janis Warufakis fot. PAP / EPA / ORESTIS PANAGIOTOU

Grecki dreszczowiec – day after: minister finansów Warufakis podał się do dymisji. Odchodzi z funkcji także szef opozycji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 lipca 2015, 08:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Minister finansów Grecji Janis Warufakis poinformował w poniedziałek, że podał się dymisji, dzień po tym, jak Grecy opowiedzieli się w referendum przeciwko warunkom międzynarodowej pomocy dla ich kraju. przywódca opozycyjnej konserwatywnej partii Nowa Demokracja (ND) Antonis Samaras ogłosił w niedzielę późnym wieczorem rezygnację z tej funkcji.

W wydanym komunikacie Warufakis oświadczył, że "jest świadomy" tego, iż niektórzy członkowie strefy euro uważają go za osobę niemile widzianą na posiedzeniach ministrów finansów.

Po zwycięstwie w Grecji przeciwników warunków porozumienia z wierzycielami przywódca opozycyjnej konserwatywnej partii Nowa Demokracja (ND) Antonis Samaras ogłosił rezygnację z tej funkcji.

To konsekwencja porażki w niedzielnym referendum zwolenników porozumienia z wierzycielami Grecji.

Samaras wezwał kraje UE by wspierały lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa w znalezieniu rozwiązania kryzysu zadłużeniowego.

Antonis Samaras, który był premierem Grecji od czerwca 2012 do stycznia 2015 roku, poinformował w telewizji, że tymczasowo nowym szefem ND będzie Evangelos Meimarakis, były przewodniczący greckiego parlamentu.

Premier Grecji Aleksis Cipras poinformował w niedzielę późnym wieczorem, że w poniedziałek zamierza spotkać się z liderami wszystkich partii.

61,31 proc. uczestników referendum w Grecji ws. warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie", a 38,69 proc. głosujących poparło te warunki - podało w poniedziałek nad ranem greckie MSW po przeliczeniu wszystkich głosów.

MSW poinformowało także na swej stronie internetowej, że frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 62,5 proc.

Do głosowania na "nie" zachęcał lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa. Zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum premier Grecji oświadczył, że jego kraj nadal jest gotowy do przeprowadzenia reform, ale pilnie potrzebuje inwestycji i restrukturyzacji zadłużenia.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze