Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

W Europie spadki indeksów. Na razie niewielkie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 3 sierpnia 2015, 10:20

  • 0
  • Tagi: biznes giełda gospodarka
  • Powiększ tekst

Na parkietach w zachodniej Europie indeksy lekko spadają. Inwestorzy czekają na odczyty PMI dla europejskiego przemysłu. Główny indeks ateńskiej giełdy notuje mocne spadki w pierwszym dniu notowań po 5-tygodniowej przerwie.

Heineken rośnie o 2,5 proc., po tym jak opublikowane dane o sprzedaży producenta piwa przebiły oczekiwania analityków. O ponad 1 proc. zwyżkuje HSBC Holdings, który odnotował wzrost kwartalnego zysku i zapowiedział sprzedaż swojego biznesu w Brazylii. W górę, o blisko 3 proc. idzie również Commerzbank, który podwoił swój wynik netto.

W poniedziałek, po pięciu tygodniach przerwy ruszyły notowania na giełdzie w Atenach. Główny indeks po otwarciu spada ponad 20 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 47,8 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia Caixin i Markit Economics. Wstępne szacunki wskazywały na odczyt 48,2 pkt. Analitycy spodziewali się zaś, że indeks w lipcu wyniesie ostatecznie 48,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 50,0 pkt. wobec 50,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,1 pkt.

"Chiny będą musiały odpowiedzieć na kilka trudnych pytań w najbliższych dniach, co będzie podsycało obawy, że gospodarkę tego kraju czeka twarde lądowanie. Początek sierpnia będzie lekko negatywny" - uważa Evan Lucas, strateg rynkowy z IG Ltd. w Melbourne.

Ceny ropy notują spadki w obawie o wzrost globalnej nadprodukcji. Iran zapowiedział, że po zniesieniu sankcji szybko zwiększy wydobycie, natomiast spowalnianie chińskiej gospodarki może przełożyć się na spadek popytu na surowiec.

W poniedziałek nastąpi publikacja lipcowych odczytów PMI w przemyśle we Francji (o 9.50), Niemczech (o 9.55), strefie euro (o 10.00), Wielkiej Brytanii (o 10.30) oraz w USA (o 15.45).

Ponadto, o 14.30 zostanie podana informacja o dochodach i wydatkach Amerykanów w czerwcu, a o 16.00 wskaźnik ISM w amerykańskim przemyśle.

PAP/ as/

Komentarze