Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska dopiero we wrześniu zastanowi się czy pomóc polskim rolnikom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 sierpnia 2015, 15:21

  • 5
  • Powiększ tekst

Służby Komisji Europejskiej analizują polski wniosek o pomoc dla rolników w związku z suszą. Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan zapowiedział dzisiaj, że ewentualne decyzje mogą zapaść 7 września, podczas spotkania ministrów z wszystkich krajów unijnych.

"Nie widziałem jeszcze raportu od polskiego ministra rolnictwa. Zakładam, że jest w tym momencie analizowany przez nasze służby. Oczekuję tego raportu wraz z pełną oceną sytuacji z suszą w Polsce. Czytałem o tym w mediach i z pewnością będzie to miało wpływ na producentów w Polsce" - powiedział Hogan na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak zaznaczył, okazją do rozmowy na ten temat z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim będzie zaplanowane na 7 września posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa. Zwołała je wcześniej prezydencja luksemburska w odpowiedzi na kryzys w sektorze mlecznym w kilku krajach UE.

"Mam bardzo dobre relacje z polskim ministrem rolnictwa. (...) Mamy dostępne środki na sytuacje nadzwyczajne, takie jak susze lub powodzie w UE, ale aby je wykorzystać musi zajść określony poziom trudności w danym kraju" - zastrzegł Hogan.

Polska jest tylko jednym z kilku państw unijnych, które zgłosiły się w ostatnim czasie do Komisji Europejskiej w związku z trudną sytuacją producentów rolnych. Swoje wnioski do Brukseli przesłały też m.in. Bułgaria i Litwa oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej Czechy, Słowacja i Węgry.

Problemy związane z rosyjskim embargiem, a także kryzysem na rynku mleka zgłaszają też Włosi, Hiszpanie, Francuzi oraz Brytyjczycy. 7 września równolegle ze spotkaniem ministrów w Brukseli ma się odbyć ogólnoeuropejski protest hodowców bydła mlecznego i producentów mleka.

Rolników dotykają niskie ceny skupu mleka; od tego roku nie obowiązują już unijne limity produkcji, które regulowały rynek. Dodatkowo w Polsce i krajach naszego regionu sytuację pogarsza brak opadów.

"Wszyscy możemy się zgodzić, że są trudności zwłaszcza w sektorze nabiału oraz wieprzowiny. Pracujemy, by przygotować na nie kompleksową odpowiedź" - podkreślił Hogan.

Jak poinformował, w tym tygodniu spotkał się z premierami, a także ministrami rolnictwa Litwy i Łotwy, a przed nim spotkanie ministrami z Austrii, Irlandii, Hiszpanii oraz Francji. Hogan ma też konsultować się telefonicznie z szefami resortów rolnictwa Włoch i Niemiec.

"Te spotkania i rozmowy są bardzo użyteczne, bo dają jasny obraz tego, jak wygląda trudna sytuacja na rynkach rolnych w państwach członkowskich" - powiedział komisarz. Zastrzegł przy tym, że "są limity jeśli chodzi o możliwość odpowiedzi KE". "Możemy użyć tylko tych narzędzi, które są dostępne w ramach ograniczonych środków, którymi dysponujemy" - oświadczył.

We wtorek polski rząd ogłosił, że przeznaczy na pomoc rolnikom dotkniętym suszą 488 mln zł. Na wsparcie mogą liczyć gospodarstwa, w których straty przekroczyły 30 proc.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze