Informacje

PGNiG szuka ropy w... Niemczech

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 25 grudnia 2015
  • 10:26
  • 0
  • Tagi: biznes Niemcy paliwa PGNiG-nie ropa ropa naftowa złoże
  • Powiększ tekst

Do drugiej połowy stycznia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi prace wiertnicze w Markische Heide-1 w Brandenburgii we wschodnich Niemczech. Polski potentat szuka tam ropy.

Wiercenie potrwa do drugiej połowy stycznia 2016, a planowana głębokość otworu to ok. 2800 m. "Celem poszukiwawczym jest potencjalne złoże ropy naftowej" - napisała spółka w komunikacie.

"Prace prowadzone są na podstawie podpisanej w sierpniu br. umowy z firmą Central European Petroleum GmbH (CEP) dotyczącej współpracy na wydzielonej części koncesji Lubben we wschodnich Niemczech w landzie Brandenburgia. Celem wspólnych operacji jest poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego" – informuje spółka.

Do połowy przyszłego roku PGNiG chce na to wydać ponad 10 mln euro.

PGNiG objęło 36 proc. udziałów w przyszłych przychodach z potencjalnej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. Partnerami na wydzielonym obszarze Lubben SW są CEP (39 proc.) i austriacka firma Roh"l-Aufsuchungs Aktiengesellschaft RAG (25 proc.). Operatorem projektu jest firma CEP.

"PGNiG pokryje część kosztów wierceń poszukiwawczych oraz zwróci część kosztów z dotychczas poniesionych na koncesji przez firmę Central European Petroleum GmbH. Wstępnie planowane jest odwiercenie dwóch otworów" - napisano w komunikacie.

PAP, sek

Komentarze