Informacje

Zbudowana przez Rosjan EJ w Temelinie (Czechy), fot. freeimages.com
Zbudowana przez Rosjan EJ w Temelinie (Czechy), fot. freeimages.com

Wilno apeluje: nie kupujcie "atomowego" prądu z Rosji i Białorusi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 6 stycznia 2016, 13:59

  • 1
  • Tagi: Białoruś biznes elektrownia elektrownia atomowa elektrownia jądrowa energetyka energetyka atomowa energetyka jądrowa energia energia jądrowa Estonia Finlandia Litwa Łotwa obwód kaliningradzki prąd Rosja
  • Powiększ tekst

Minister energetyki Litwy Rokas Masiulis w liście do Polski, Łotwy, Estonii i Finlandii zaapelował, by państwa te nie kupowały energii elektrycznej z siłowni atomowych budowanych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim - poinformowano w środę w Wilnie.

"Musimy wysłać jasny sygnał, że prąd produkowany z pogwałceniem międzynarodowych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa jądrowego oraz wbrew zasadom konwencji o oddziaływaniu na środowisko nie będzie kupowany" - czytamy w liście litewskiego ministra.

Zdaniem Masiulisa kwestię zakupu energii elektrycznej z elektrowni powstających na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim należy niezwłocznie omówić na forum regionalnym, a następnie – unijnym. Wskazał on, że należy ujednolicić zasady handlu prądem wytwarzanym w elektrowniach znajdujących się na pograniczu UE.

"Powinniśmy przyjąć wspólne stanowisko w sprawie systemu taryf i systemu podatkowego" – podkreślił minister, wskazując, że jest to kwestia delikatna ze względów prawnych, regulowana wieloma konwencjami międzynarodowymi.

Litwa niejednokrotnie wyrażała zaniepokojenie z powodu budowanych z naruszeniem norm międzynarodowych elektrowni atomowych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim.

Białoruska elektrownia atomowa w obwodzie grodzieńskim, położona w pobliżu miasta Ostrowiec w odległości 23 km do litewskiej granicy, a 40 km od Wilna - ma się składać z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 r.

W okolicach miejscowości Nieman w obwodzie kaliningradzkim ma powstać Bałtycka Elektrownia Atomowa. Zgodnie z założeniem ma ona zapewniać obwodowi bezpieczeństwo energetyczne, a dwie trzecie wytwarzanego w niej prądu Rosja zamierza eksportować, przede wszystkim do Polski i Niemiec oraz na Litwę. W 2013 r. budowa została wstrzymana z powodu braku zagranicznego inwestora.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP), sek

Komentarze