Informacje

Autostrada w Niemczech fot. www.freeimages.com
Autostrada w Niemczech fot. www.freeimages.com

Niemcy chcą obciążyć imigracyjnym podatkiem od paliw kierowców w całej UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 stycznia 2016, 14:19

    Aktualizacja: 17 stycznia 2016, 12:31

  • 14
  • Powiększ tekst

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zaproponował w sobotę, aby w razie konieczności wprowadzić w Unii Europejskiej dodatkowy podatek na benzynę w celu uzyskania środków finansowych na rozwiązanie problemu imigrantów napływających do Europy. Fala natychmiastowej krytyki, także z grona polityków włsnej partii spowodowała, że jeszcze w sobotę wieczorem z kręgów władzy wyszedł sygnał, że nie ma mowy o realizacji pomysłu Schaeublego.

"Powiedziałem, że jeśli w narodowych budżetach finansowych oraz w budżecie europejskim zabraknie środków, to ustalmy na przykład, że wprowadzamy podatek w określonej wysokości od każdego litra benzyny" - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla weekendowego wydania niemieckiej gazety "Sueddeutsche Zeitung".

"W ten sposób uzyskalibyśmy środki na europejskie działania służące rozwiązaniu problemu imigrantów" - wyjaśnił szef resortu finansów. "Dlaczego nie mielibyśmy ustalić tego w skali europejskiej, kiedy zadanie jest tak pilne" - wtrącił polityk niemieckiej CDU.

"Musimy teraz zabezpieczyć granice zewnętrzne obszaru Schengen. Rozwiązanie tego problemu nie może spalić na panewce z powodu braku pieniędzy" - podkreślił Schaeuble.

Minister zastrzegł, że byłby gotowy realizować ten projekt nawet wtedy, gdyby nie wszystkie kraje UE wyraziły na niego zgodę. "Jeżeli ktoś nie chciałby płacić, to jestem pomimo tego gotowy do zrobienia tego. W takim przypadku stworzymy koalicję chętnych" - zapowiedział.


Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją własnej partii CDU z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa w celu uzyskania środków finansowych na rozwiązanie problemu imigrantów w Europie - podały w sobotę wieczorem agecnja..

"W Niemczech nie będzie dodatkowego podatku od benzyny" - oświadczyła w sobotę wiceprzewodnicząca CDU Julia Kloeckner po przeprowadzeniu rozmów telefonicznych z Schaeublem oraz kanclerz Angelą Merkel.

Kloeckner zaznaczyła, że ze względu na dobrą sytuację budżetową Niemiec "próba obarczenia kosztami kierowców, którzy dojeżdżają samochodem do pracy", byłaby "trudna do uzasadnienia".

Pomysł ministra skrytykowały zarówno partie tworzące z CDU koalicję rządową - SPD i CSU, jak i opozycyjne ugrupowania Zieloni i Lewica. Zaprotestował także Niemiecki Klub Automobilowy.

Nadwyżka budżetowa w Niemczech w zeszłym roku wyniosła ponad 12 mld euro, co pozwala władzom na sfinansowanie polityki imigracyjnej bez podwyższania podatków.

PAP, sek

O problemach koalicji rządowej w Niemczech czytaj tutaj:

Merkel tonie: Ostry spadek poparcia dla CDU

Powiązane tematy

Komentarze