Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Francja i Niemcy chcą wzmocnienia strefy euro - to już oficjalne stanowisko

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 maja 2017, 12:37

  • 2
  • Powiększ tekst

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire zapowiedzieli w poniedziałek wzmocnienie strefy euro. W tym celu powstanie wspólna grupa robocza, która opracuje konkretne propozycje na posiedzenie obu rządów w lipcu.

"Wzmocnienie strefy euro ma kluczowe znaczenie" - powiedział Schaeuble po spotkaniu z Le Maire'em w Berlinie. "Francja i Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność" - oświadczył szef niemieckiego resortu finansów. Celem niemiecko-francuskich projektów "nie jest dzielenie Europy, lecz sprawienie, by posuwała się do przodu" - zapewnił i dodał, że Berlin i Paryż są "motorem europejskiego rozwoju".

CZYTAJ TEŻ: Będzie spotkanie Duda-Macron

Le Maire zaznaczył, że Francja i Niemcy postanowiły "stworzyć nową dynamikę" w strefie euro. "Od wielu lat mówimy o tym, ale postęp jest zbyt wolny" - zauważył minister. Wśród tematów, którymi ma zająć się wspólna grupa robocza, wymienił "konwergencję podatków" oraz kwestię koordynacji polityki gospodarczej w eurolandzie.

CZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić euro w całej UE

"Nie możemy mieć jednego obszaru walutowego, w którym obowiązuje 15 różnych polityk gospodarczych" - podkreślił Le Maire. "Potrzebna jest rzeczywista koordynacja" - dodał. Jego zdaniem konieczne są też wspólne niemiecko-francuskie inwestycje, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.

Le Maire zapewnił, że Francja ograniczy deficyt budżetowy. "To zobowiązanie prezydenta (Emmanuela) Macrona, a ja jestem zobowiązany do realizacji tego zobowiązania" - wyjaśnił. Odpowiadając na pytania, Le Maire sprecyzował, że "harmonizacja podatków" dotyczyć ma przede wszystkim opodatkowanie przedsiębiorstw.

Prezydent Francji Emmanuel Macron objął urząd 14 lipca. Dzień później przyjechał z pierwszą wizytą zagraniczną do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wspólne posiedzenie rządów obu krajów ma się odbyć w lipcu, po wyborach parlamentarnych we Francji.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze