Informacje

fot. Foter.com/Fif'/CC BY-SA
fot. Foter.com/Fif'/CC BY-SA

Niemcy chcą rejestrować wjeżdżających i wyjeżdżających z obszaru Schengen

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 marca 2016, 15:29

  • 2
  • Powiększ tekst

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w ramach walki z terroryzmem za zaostrzeniem kontroli osób wjeżdżających do krajów należących do obszaru Schengen i wyjeżdżających z tego obszaru - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Die Welt".

"Z punktu widzenia walki z międzynarodowym terroryzmem, bandami przestępczymi i nielegalną imigracją jest konieczne, aby w przyszłości rejestrować czas i miejsce zarówno wjazdu, jak i wyjazdu obywateli z krajów trzecich z obszaru Schengen" - powiedział de Maiziere.

Jego zdaniem obowiązek posiadania wizy nie wystarczy. "przy obecnym systemie nie możemy stwierdzić, czy dana osoba rzeczywiście wjechała i czy wyjechała" - wyjaśnił minister. Nowy system rejestrujący dane biometryczne mógłby - jego zdaniem - nas ostrzec, czy dana osoba nie przedłużyła pobytu.

De Maiziere dodał, że kraje europejskie powinny lepiej koordynować pracę systemów zajmujących się kontrolą przyjezdnych - systemu informacyjnego Schengen, rejestru uchodźców Eurodac oraz systemu wizowego.

Szef resortu spraw wewnętrznych przyznał, że wraz z likwidacją kontroli między państwami należącymi do obszaru Schengen przestała obowiązywać zasada "Państwo musi wiedzieć, kto przekracza jego granicę". Nie wiemy, ilu turystów innych krajów UE przebywa u nas - zauważył. Nadal jednak obowiązuje inna maksyma:"Chcemy wiedzieć, kto wjeżdża do obszaru Schengen i kiedy opuszcza tern obszar".

Do obszaru Schengen należy obecnie 26 krajów. Kontrole pomiędzy nimi w zasadzie nie istnieją, chroniona jest natomiast granica zewnętrzna obszaru.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze