Informacje

fot. FreeImages.com/fcl1971
fot. FreeImages.com/fcl1971

Niemcy wydadzą 10 mld euro na integrację imigrantów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 marca 2016, 09:40

  • 7
  • Powiększ tekst

Rząd Niemiec przyjął założenia do projektu budżetu na 2017 rok i co zwraca szczególną uwagę, to znaczny wzrost środków na integrację imigrantów. Więcej pieniędzy trafi też do resortu obrony i MSW.

"To będzie trzeci z rzędu budżet bez deficytu" - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert, przedstawiając założenia budżetu. Minister finansów Wolfgang Schaeuble podkreślił, że także w kolejnych latach rząd nie przewiduje dalszego zadłużania kraju. "Dotrzymujemy słowa i kontynuujemy solidną politykę finansową - bez nowych długów" - dodał minister.

Przyszłoroczny budżet Niemiec ma wynieść 325,5 mld euro, co oznacza wzrost wydatków o 8,6 mld euro (+2,7 proc.) w porównaniu z rokiem bieżącym.

Autorzy projektu przewidzieli środki finansowe w wysokości 10 mld euro na projekty związane z przyjęciem, zakwaterowaniem i integracją uchodźców.

Głównym beneficjentem większego strumienia pieniędzy będzie ministerstwo pracy Andrei Nahles (SPD). Środki będące w gestii jej resortu zwiększą się o 8,8 mld euro. Większe potrzeby ministerstwa pracy wynikają z faktu, iż imigranci, którzy uzyskali status uchodźcy bądź azylanta, nabywają prawo do korzystania z niemieckiego sytemu ubezpieczeń społecznych, w tym prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Pod naciskiem współrządzących socjaldemokratów z SPD rząd zwiększył równocześnie środki na pomoc dla obywateli niemieckich pozostających przez dłuższy czas bez pracy i pobierających świadczenia socjalne. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe, podwyżkę emerytur i świadczenia dla rodzin.

Celem tego programu jest przeciwdziałanie ewentualnym konfliktom pomiędzy Niemcami a imigrantami. Przeciwnicy imigracji zarzucają rządowi, że koncentruje się na pomocy dla uchodźców zaniedbując własnych obywateli będących w potrzebie.

"Dzięki temu +paktowi solidarności+ pozbawimy prawicowych populistów głównego argumentu propagandowego" - powiedział wiceprzewodniczący SPD Thorsten Schaefer-Guembel.

Rząd chce też wydać więcej pieniędzy na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne.

Budżet resortu obrony ma wzrosnąć w przyszłym roku o 1,7 mld do 36,6 mld euro. Wydatki na obronność będą rosnąć systematycznie także w kolejnych latach - do 39,17 mld euro w 2020 roku. Schaeuble podkreślił, że wydatki na wojsko będą zgodne z postulowanym przez NATO na przyszły rok pułapem 1,2 proc. PKB. To ważne ze względu na zbliżający się szczyt Sojuszu w Warszawie - dodał minister.

MSW otrzyma w 2017 roku 8,2 mld euro wobec 7,8 mld euro w br.

Schaeuble zapewnił, że przyszłoroczny budżet będzie zrównoważony. Rząd wychodzi z założenia, że także w kolejnych latach do 2020 wydatki nie przekroczą wpływów.

Autorzy projektu budżetu zakładają, że niemiecki PKB będzie rósł do 2020 roku w tempie 1,5 proc. rocznie. Jak zastrzegają, trudno przewidzieć ekonomiczne skutki napływu imigrantów oraz ich liczbę. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów.

Ostateczny projekt budżetu powstanie w lipcu. W listopadzie zajmie się nim parlament.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze