Informacje

Kanclerz Angela Merkel 30 czerwca , fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM
Kanclerz Angela Merkel 30 czerwca , fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM

W projekcie budżetu Niemiec na 2017 rok: 19 mld euro na uchodźców, 36,6 mld euro na Bundeswehrę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 lipca 2016, 11:56

    Aktualizacja: 3 lipca 2016, 12:08

  • 1
  • Powiększ tekst

Rząd w Berlinie zamierza przeznaczyć w budżecie na przyszły rok 19 mld euro na integrację uchodźców; do roku 2020 nakłady na ten cel mają przekroczyć 77 mld euro - wynika z projektu budżetu, o którym pisze w sobotę "Sueddeutsche Zeitung".

Rząd zamierza przeznaczyć środki na rozpatrywanie wniosków o azyl, integrację imigrantów, którym przyznano status azylanta bądź uchodźcy, w tym naukę języka niemieckiego, oraz szkolenia umożliwiające imigrantom zdobycie pracy.

Projektowane kwoty nie uwzględniają postulatów krajów związkowych, domagających się od władz centralnych opłaty ryczałtowej dla każdego imigranta. Odpowiedzialność za ulokowanie i utrzymanie imigrantów po przybyciu do Niemiec ponoszą władze lokalne - landy.

Więcej o emigracji do Niemiec czytaj tutaj:

150 tys. Polaków wyemigrowało w 2015 r. do Niemiec

Rząd zamierza przeznaczyć więcej pieniędzy na bezpieczeństwo wewnętrzne. MSW otrzyma dodatkowo 1,5 mld euro na stworzenie 1950 nowych etatów w policji federalnej i Federalnym Urzędzie Kryminalnym.

Zwiększy się też - o 1,7 mld euro do 36,6 mld euro - budżet Bundeswehry.

Pomimo wyższych wydatków niemiecki budżet pozostanie w przyszłym roku zrównoważony. Rząd nie planuje też żadnych nowych długów do 2020 roku. Jest to możliwe dzięki rosnącym wpływom z podatków, niskiemu bezrobociu oraz spadającemu oprocentowaniu kredytów - tłumaczy "Sueddeutsche Zeitung".

Rząd zamierza przyjąć projekt budżetu na rok 2017 w najbliższą środę.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze