Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Kurs na zderzenie. Niemcy: Grecja w strefie euro, ale tylko na naszych warunkach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2015, 21:07

    Aktualizacja: 9 lutego 2015, 21:11

  • 1
  • Powiększ tekst

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w poniedziałek w Waszyngtonie, że jest za pozostaniem Grecji w strefie euro. Podkreśliła, że kraj musi przedstawić "zrównoważoną propozycję", jak zamierza spłacić swój dług i przeprowadzić reformy.

"Liczy się to, co Grecja położy na stole" - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

"Poczekamy aż Grecja przedstawi zrównoważoną propozycję i wtedy o niej porozmawiamy" - dodała, nawiązując do środowego posiedzenia ministrów eurogrupy.

Powtórzyła jednocześnie, że podstawą do dyskusji z Grecją są programy uzgodnione przez tzw. trojkę, a więc ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kanclerz Niemiec podkreśliła też, że od 2010 roku, a więc od kiedy euroland i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozpoczęły programy ratunkowe dla pogrożonej w długach Grecji, niemiecka polityka jest nakierunkowana na "pozostanie Grecji w strefie euro".

"Ja to ciągle powtarzam. Ale obowiązuje podstawowa zasada: jeśli jedna strona (Grecja) czyni wysiłki, to może liczyć na solidarność drugiej strony" - powiedziała.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił w poniedziałek możliwość uznania greckich roszczeń o nowe odszkodowania wojenne, wskazując, że kwestia ta jest pod względem prawnym zamknięta.

W swym pierwszym obszerniejszym wystąpieniu przed parlamentem nowy lewicowy premier Grecji Aleksis Cipras przedstawił w niedzielę plany anulowania przedsięwzięć oszczędnościowych, wykluczył jakiekolwiek rozszerzenie opiewającego na 240 mld programu międzynarodowej pomocy finansowej i obiecał domaganie się od Berlina reparacji wojennych.

Gabriel, który jest również przewodniczącym współrządzącej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), zadeklarował "zerowe prawdopodobieństwo" zaakceptowania tych roszczeń. Wskazał, iż kwestia reparacji została całkowicie i ostateczne uregulowana w trakcie rokowań poprzedzających zjednoczenie Niemiec w 1990 roku.

Niemieckie władze, w tym ministerstwo finansów, zaznaczają, że w 1960 roku Grecji wypłacono 115 mln marek z tytułu szkód wyrządzonych jej w czasie wojny. Porozumienia w tej sprawie, zawarte przez Bonn także z 11 innymi państwami zachodnimi, zawierały klauzulę, iż beneficjenci odszkodowań nie będą występować z dalszymi roszczeniami.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zwołał w poniedziałek spotkanie na Downing Street by "przygotować plany awaryjne na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro, co odzwierciedla skalę niepokoju jaki budzi bezkompromisowa postawa nowego rządu Grecji" - komentuje dziennik „Finanacial Times”.

O stanowisku Grecji czytaj tutaj:

Grecki minister zapowiada: jeśli zostaniemy zmuszeni do wyjścia ze strefy euro, ten blok rozpadnie się

Jak powiedział rzecznik brytyjskiego premiera, Wielka Brytania ma podstawy do niepokoju ponieważ globalne "rynki finansowe są blisko powiązane i współzależne, a Londyn jest oczywiście jednym z najważniejszych centrów finansowych świata".

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, postrzegany jako "obrońca Grecji", również wygłosił coś na kształt ostrzeżenia pod adresem Aten, podkreślając, że europejscy partnerzy Grecji "najprawdopodobniej nie przyjmą warunków przedstawionych przez premiera Ciprasa w niedzielę" - pisze "FT".

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble oświadczył w poniedziałek na spotkaniu G20 w Stambule, że jeśli Grecja chce otrzymać zagraniczną pomoc finansową, to musi mieć solidny i klarownie zaprezentowany program reform. Odrzucił przy tym możliwość udzielenia Grecji kredytu pomostowego.

Michel Sapin, szef resortu finansów Francji powiedział jednak, podczas tego samego szczytu G20, że UE powinna znaleźć środki na zapewnienie Grecji finansowania do czasu osiągnięcia porozumienia między Atenami a ich wierzycielami. "Potrzebujemy takiego finansowania, w przeciwnym wypadku Grecję dotknie panika na rynkach" - powiedział Sapin.

Były szef FED Alan Greenspan o kryzysie strefy euro czytaj tutaj:

Alan Greenspan: "Nie widzę możliwości rozwiązania obecnego kryzysu strefy euro bez wystąpienia Grecji"

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze