Informacje

Krzysztof Pawiński, prezes Maspex Wadowice, fot. materiały prasowe Maspex
Krzysztof Pawiński, prezes Maspex Wadowice, fot. materiały prasowe Maspex

Maspex Wadowice kupił Rio Bucovina, głównego producenta wody w Rumunii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 marca 2016, 10:44

    Aktualizacja: 30 marca 2016, 10:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Grupa Maspex Wadowice sfinalizowała transakcję zakupu 100% udziałów w Spółce Rio Bucovina, wiodącego producenta wody na rynku rumuńskim. Maspex w Rumunii to znany producent produktów instant, soków, nektarów i napojów, makaronów oraz krakersów i precli. Jest to 18 przejęcie Grupy Maspex i 3 na rynku rumuńskim. Przejęcie obejmuje między innymi, zakup trzech zakładów produkcyjnych spółki Rio Bucovina (zlokalizowane w miastach Vatra Dornei, Timişoara i Giurgiu), a także marki wód mineralnych “Bucovina”.

W ubiegłym tygodniu, Grupa Maspex, właściciel m.in. takich marek jak Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus i Kotlin, sfinalizowała transakcję zakupu Spółki Rio Bucovina. Umowa dotyczy zakupu trzech zakładów produkcyjnych w miejscowościach: Vatra Dornei, Timisoara, Giurgiu oraz m.in. znanej marki Bucovina. Według danych AC Nielsen, Bucovina pod kątem udziałów wartościowych, do której należy 14% rynku wody w Rumunii (dane za AC Nielsen październik-listopad 2015).

Jest to 18 przejęcie Grupy Maspex, 10 za granicą, w tym 3 na rynku rumuńskim. W 2007 roku rumuńska spółka Maspeksu zakupiła markę Arnos, wiodącego producenta makaronów, a w 2013 roku marki Salatini i Capollini - najstarsze znaki towarowe w segmencie krakersów i precli i zdecydowani liderzy, do których należy 1/3 rynku krakersów i ok. 20% rynku precli. Przejęcie Rio Bucoviny jest największym do tej pory zrealizowanym w Rumunii.

Rumunia jest dla Maspeksu drugim, po Polsce, co do wielkości rynkiem, zarówno jeżeli chodzi o obroty, poniesione inwestycje, jak i siłę nabywczą, co z punktu widzenia producentów wyrobów spożywczych jest bardzo ważne. Produkty takie jak: soki marchwiowe Tedi (Kubuś), soki i nektary Tymbark, czekolada na gorąco i cappuccino La Festa (La Festa jest synonimem cappuccino w Rumunii), herbatki rozpuszczalne Ekland, śmietanki do kawy Coffeeta, krakersy i precle Salatini, to zdecydowani liderzy na tym rynku.

Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex Wadowice: „Marka Bucovina znacznie zwiększy naszą konkurencyjność i umocni pozycję naszej firmy na rynku rumuńskim. Konsumpcja wody w Rumunii jest jeszcze na niższym poziomie, niż w innych krajach Europejskich, co z pewnością daje perspektywy do dalszego rozwoju. Na bazie firmy Rio Bukovina, planujemy zbudować kolejny, mocny obszar działalności w tym kraju w oparciu o pracowników tej firmy, zakupione zaplecze produkcyjne i marki.

Dorel Radu, Dyrektor generalny Rio Bucovina: "Jako część Grupy Maspex Rio Bucovina znacznie umocni swoją pozycję na rynku spożywczym w Rumunii. Jestem przekonany, że doświadczenie Maspeksu, a także jego ambitne cele dotyczące oferty produktowej znacząco przyczynią się do wzrostu sprzedaży marek sprzedawanych przez firmę Rio Bucovina.”

Założona w roku 2006 Rio Bucovina jest jednym z największych producentów działających na rumuńskim rynku naturalnych wód mineralnych. Sprzedawane przez Rio Bucovina marki to: Bucovina – naturalna woda mineralna niegazowana i gazowana; La Vitta – woda źródlana niegazowana i woda stołowa gazowana; Rio, La Vitta, Malibu, Bon Ton – to napoje gazowane; Golden Horse – napój energetyczny, La Vitta – produkty spożywcze.

Maspex Wadowice jest liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach, na Słowacji, czołowym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Litwie. Jest również wiodącym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej. Maspex to także lider na rynku makaronów w Polsce oraz ich wiodący producent w Rumunii. W 2015 roku zakupiła aktywa firmy Agros Nova i dzięki temu stała się liderem na rynku dżemów, keczupów i sosów oraz czołowym producentem w segmencie dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce. Produkty Maspeksu trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze