Informacje

fot. materiały NBP
fot. materiały NBP

NBP wyemituje srebrną monetę poświęconą Legii Warszawa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2016, 13:05

    Aktualizacja: 1 kwietnia 2016, 15:05

  • 0
  • Powiększ tekst

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł upamiętniająca klub Legii Warszawa pojawi się w obiegu już w poniedziałek 4 kwietnia. W ten sposób Narodowy Bank Polski chce upamiętnić ten warszawski klub w setną rocznicę jego powstania.

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 4 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk - dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 80 zł - poinformował w piątkowym komunikacie NBP.

"Drużynę sportową +Legia+ założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś. Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha - żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej" - podkreślono w komunikacie NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 12 kwietnia - do obiegu zostanie wprowadzony banknot kolekcjonerski "1050. rocznica chrztu Polski". 18 kwietnia NBP wyemituje monetę okolicznościową "Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka".

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze