Informacje

Fot. Freeimages/Leszek Soltys
Fot. Freeimages/Leszek Soltys

Demokracja w Polsce jest zagrożona. Tak uważa większość Polaków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 kwietnia 2016, 14:59

  • 39
  • Powiększ tekst

IBRiS przeprowadził badanie, w którym spytał Polaków, czy uważają, że demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona. Blisko dwie trzecie ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

Z twierdzeniem, że demokracja w Polsce pod aktualnymi rządami jest zagrożona, zgadza się 63 proc. Polaków. W tym kontekście ankietowani zwracali uwagę przede wszystkim na wciąż nierozwiązany konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego.

46 proc. badanych wskazało, że najlepszym sposobem na zażegnanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego byłoby zaprzysiężenie sędziów wybranych w poprzedniej kadencji sejmu.

Jednocześnie 42 proc. uważa, że rząd PiS powinien zastosować się do zaleceń Komisji Weneckiej, a 41 proc. domaga się publikacji ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

W porównaniu z wynikami poprzednich badań IBRiS-u widać, że stan polskiej demokracji z miesiąca na miesiąc krytycznie ocenia coraz więcej Polaków.

Źródło: IBRiS za Rzeczpospolitą /MK

Powiązane tematy

Komentarze