Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Legenda wyprzedana - wznowiona, kolekcjonerska partia Visów znalazła nabywców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2016, 14:56

  • 4
  • Powiększ tekst

Wszystkie limitowane egzemplarze replik legendarnego polskiego pistoletu Vis, które wystawiła na internetową aukcję Fabryka Broni "Łucznik" znalazły nabywców. Najwyższa cena za sztukę to 10 tys. 100 zł. Wkrótce na sprzedaż ma trafić kolejna partia radomskiej broni.

Trwająca ponad dwa tygodnie licytacja była ukoronowaniem jubileuszu 90-lecia działalności radomskiego zakładu i 80-lecia zatwierdzenia pistoletu Vis do produkcji seryjnej. Na internetową aukcję wystawiono 20 sztuk Visa z limitowanej jubileuszowej serii. Cena wywoławcza jednego modelu to 8 tys. zł.

Aukcja trwała przeszło dwa tygodnie. "Zainteresowanie było bardzo duże. Każdego dnia strona licytacji miała kilka tysięcy wejść" - powiedziała rzeczniczka Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu Agata Zwolan. "Aukcja pokazała jednak to, co było zaskoczeniem dla wielu potencjalnych kupców, że w Polsce procedura zakupu broni nie jest łatwa" - stwierdziła rzeczniczka.

W licytacji wzięły udział 32 osoby. Najwyższa cena zapłacona za egzemplarz to 10 tys. 100 zł.

W związku z dużym zainteresowaniem zakupem replik legendarnego Visa przez polskich kolekcjonerów, Fabryka Broni planuje sprzedaż kolejnej partii tej broni. "Być może jeszcze w tym półroczu zorganizowana zostanie sprzedaż, ale nie formie aukcji tylko zapisów" - dodała rzeczniczka.

Pistolet Vis wz. 35 to konstrukcja Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Jest bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m. Według fachowców jest to jeden z najlepszych wyprodukowanych do tej pory pistoletów wojskowych.

Vis był bronią oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano blisko 50 tys. sztuk tego rodzaju pistoletów. Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano, ale były to pistolety w uproszczonej wersji i gorszej jakości.

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu powstała w 2000 r. Spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r. Jest głównym producentem i dostawcą broni dla polskich Sił Zbrojnych oraz resortu spraw wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Roczne przychody Fabryki Broni kształtują się na poziomie około 60 mln zł.

Najnowszą konstrukcją radomskiego "Łucznika" jest nowatorski karabin szturmowy kalibru 5,56 mm wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Pierwsza partia karabinków ma trafić w maju do batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Projekt MSBS opracowali konstruktorzy z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze