Kolejne Groty dla Ukrainy: Jest zamówienie z Kijowa!
Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – poinformował w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.
Błaszczak został poproszony przez Program Pierwszy Polskiego Radia o komentarz do doniesień portalu onet.pl na temat polskich karabinków Grot. N początku marca Onet napisał, że karabinki, które m.in. używa ukraińskie wojsko są „obarczona tyloma wadami, co powoduje, że żołnierz traci do niej zaufanie”. „Takie awarie i zacięcia karabinka w krytycznych momentach walki oznaczają dla żołnierza nawet zagrożenie śmiercią” - podkreślił portal.
Wicepremier ocenił, że publikacja Onetu, „to kolejny atak portalu, którego właścicielem jest kapitał niemiecko-szwajcarski”.
„Mam dobrą wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu (w Fabryce Broni +Łucznik+) kolejne egzemplarze Grotów. Myślę, że to jest najlepsza odpowiedź na te wszystkie publikacje” - mówił Błaszczak.
Nie podał wielkości zamówienia. Zapewnił jednocześnie, że „to nie będzie śladowe zamówienie”. Na pytanie, czy zamówienie jest pewne odpowiedział: „Tak, już jest pewne”.
W 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba Grotów została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Ponadto nieznana liczba Grotów została sprzedana dowództwu Sił Specjalnych USA, a także nieznanemu państwu z regionu Afryki wschodniej.
5,56 mm karabinek szturmowy Grot, który został opracowany przez Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN.
Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS Grot weszły na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017, a od 2019 r. wchodzą również na wyposażenie wojsk operacyjnych.
PAP/ as/