Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Recepcjonistka wysłana do domu, bo odmówiła noszenia szpilek. Dyskryminacja?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2016, 14:59

  • 2
  • Powiększ tekst

Nicola Thorp miała rozpocząć pracę jako recepcjonistka w londyńskiej siedzibie PwC. Jej kariera nie potrwała długo - pierwszego dnia została odesłana do domu, gdyż nie chciała założyć butów na wysokim obcasie. Teraz skarży się na dyskryminację.

Kiedy nowa pracownica pojawiła się w recepcji położonej w londyńskim City siedziby PwC, usłyszała, że powinna założyć buty na obcasie mającym od 5 do 10 centymetrów. Ponieważ Thorp miała jedynie buty na płaskiej podeszwie, poproszono ją o wyjście i zakupienie „odpowiedniego” obuwia. Kiedy odmówiła i poskarżyła się, że pracujący z nią mężczyźni nie zostali poproszeni o to samo, została odesłana do domu bez zapłaty.

– Jeśli wytłumaczono by mi, w jaki sposób noszenie obuwia z płaską podeszwą zaszkodzi wykonywanej przeze mnie pracy, mogłabym uznać ich argumenty. Nie byli jednak w stane tego zrobić – powiedziała Thorp. Wydarzenie miało miejsce w grudniu, jednak kiedy rozgłosiła je przy pomocy mediów społecznościowych, okazało się, że wiele kobiet miało podobne problemy. Teraz Thorp zbiera podpisy pod petycją wzywającą do zmiany praktyk w firmach tak, aby nie mogły więcej zmuszać kobiet do noszenia butów na wysokim obcasie.

– Uważam, że dress code w firmach powinien odzwierciedlać zachodzące zmiany w społeczeństwie, dlatego kobiety powinny móc nosić buty inne niż na obcasie – uważa Thorp.

Formalnie Nicola Thorp nie została zatrudniona przez PwC. Obsługą recepcji międzynarodowej firmy doradczej zajmowała się firma Portico, która zatrudniła Thorp na tymczasową umowę.

Portico twierdzi, że tymczasowa pracownica podpisała wytyczne dotyczące wyglądu w pracy, ale zapowiedziała, że ponownie im się przyjrzy. Z kolei rzecznik PwC przypomniał, że obsługą recepcji zajmuje się firma zewnętrzna, a „wytyczne dotyczące ubioru nie są częścią praktyk PwC”.

ak/BBC

Powiązane tematy

Komentarze