Informacje

Francois Hollande, fot. PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN/POOL
Francois Hollande, fot. PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN/POOL

Prezydent Francji: nie ugnę się i wprowadzę reformę prawa pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 maja 2016, 10:02

  • 4
  • Powiększ tekst

Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił, że nie wycofa się z kontrowersyjnej reformy prawa pracy, która od ponad dwóch miesięcy wywołuje uliczne demonstracje w całym kraju i podziały w rządzącej Partii Socjalistycznej.

"Nie ugnę się, gdyż zbyt wiele poprzednich rządów już się ugięło" - oświadczył szef państwa w radiu Europe 1 w kolejnym dniu antyrządowych protestów.

Ta ustawa "zostanie przyjęta, gdyż została ona omówiona, uzgodniona, poprawiona" - powiedział, zapewniając, że nowe przepisy mają poparcie reformatorskich związków zawodowych i większości socjalistycznych deputowanych.

"Próbuję robić to, czego kraj powinien oczekiwać od głowy państwa, czyli przeprowadzać reformy, nawet jeśli są one trudne i niepopularne. Wolę, aby zapamiętano mnie jako prezydenta, który przeprowadził reformy, nawet te niepopularne, a nie prezydenta, który nic nie zrobił" - powiedział.

Hollande pod koniec roku zdecyduje, czy ubiegać się o reelekcję w 2017 roku, uzależniając to od tego, czy jego obecny program przyczyni się do spadku bezrobocia, przekraczającego obecnie 10 proc.

"Potrzeba czasu, aby te reformy weszły w życie" - powiedział. Według prezydenta dane dotyczące bezrobocia są "nie do przyjęcia". Chociaż reformy oraz inne działania, które pojął rząd, powinny pomóc, to Hollande nie chciał prognozować.

"Bitwa nie została wygrana. Zostanie ona wygrana, jeśli za kilka miesięcy będziemy mieli stały spadek bezrobocia" - ocenił.

Czytaj także: Facebook cenzuruje konserwatywne treści! Zuckerberg zaprzecza, ale media przyłapują go na kłamstwie

W ub. tygodniu reforma prawa pracy została przyjęta w pierwszym czytaniu w Zgromadzeniu Narodowym w ramach głosowania o wotum nieufności dla rządu. Zmiany w ustawodawstwie trafią teraz do Senatu. Tam opozycyjni Republikanie mają większość, więc możliwe, że ustawa wróci do izby niższej.

Demonstranci od ponad dwóch miesięcy wychodzą na ulice, sprzeciwiając się forsowanym przez rząd zmianom w ustawodawstwie, które wydłużają godziny pracy w skali tygodnia, ułatwiają zwalnianie pracowników i osłabiają związki zawodowe. Protesty czasami przeradzały się w zamieszki. Według Hollande'a od początku demonstracji zatrzymano ponad tysiąc osób, z których 60 zostało skazanych. 350 policjantów zostało rannych - powiedział prezydent.

Według sondaży trzech na czterech Francuzów sprzeciwia się zmianom, które otwierają drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji.

Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odpraw, a także osłabienie praw związkowych. Wprowadza jednak także pewne nowe środki ochronne - możliwość nieodbierania służbowych maili i telefonów po godzinach pracy oraz nowy dodatek dla młodych ludzi szukających pracy w wysokości 461 euro.

(PAP)

Zobacz: Nowe obowiązki podatkowe dla przedsiębiorców. Niewiele czasu na przygotowania

Powiązane tematy

Komentarze