Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wybory w Holandii: Triumfu prawicy nie było - premier zachowuje stanowisko

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 marca 2017, 07:50

  • 1
  • Powiększ tekst

Prezydent Francji Francois Hollande pogratulował w czwartek "jednoznacznego zwycięstwa nad ekstremizmem" w wyborach parlamentarnych w Holandii premierowi tego kraju Markowi Ruttemu, którego partia VVD - według sondaży exit poll - zdobyła najwięcej mandatów.

"Prezydent Republiki (Francuskiej) serdecznie gratuluje Markowi Ruttemu jego jednoznacznego zwycięstwa nad ekstremizmem" - głosi oświadczenie wydane przez Pałac Elizejski.

Z sondaży exit poll wynika, że w środowych wyborach do niższej izby holenderskiego parlamentu centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Ruttego zdobyła najwięcej, bo ok. 31-32 mandatów. Populistyczna, antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa zdobyła 19 mandatów, czyli o kilka mniej niż oczekiwano.

Wygrana ugrupowania Ruttego w wyborach może złagodzić obawy wśród polityków głównego nurtu we Francji, wywołanych przez dużą popularność Marine Le Pen, szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, która startuje w zbliżających się wyborach prezydenckich w tym kraju - pisze agencja Reutera.

Ostatnie sondaże wskazują, że Le Pen wygra pierwszą turę wyborów w kwietniu, ale przegra w decydującej drugiej turze w maju z centrystą Emmanuelem Macronem lub kandydatem centroprawicy Francois Fillonem.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze