Informacje

fot. Wikipedia/Mgiganteus/CC BY 2.5
fot. Wikipedia/Mgiganteus/CC BY 2.5

Wkrótce pojedziemy krócej z Krakowa do Zakopanego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 maja 2016, 15:19

  • 1
  • Powiększ tekst

W tym roku zakończy się przebudowa łącznika kolejowego na trasie Kraków-Zakopane w Suchej Beskidzkiej. Dzięki inwestycji czas przejazdu pociągów na tej linii skróci się o 15 minut. Kolejny kwadrans zyskamy w 2017 r., po wybudowaniu łącznicy w Krakowie.

Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, nowy, około 700-metrowy odcinek torów wraz z mostem na rzece Stryszawce połączy dwie górskie linie kolejowe krzyżujące się w Suchej Beskidzkiej: Skawina - Żywiec (nr 97) i Sucha Beskidzka - Chabówka (nr 98).

Na nowym odcinku, poza montażem torów i rozjazdów oraz urządzeń sterowania ruchem, PKP Polskie Linie Kolejowe SA budują także przystanek na wysokości placu targowego. Peron o długości 200 m będzie wyposażony w oświetlenie, oznakowanie i windy, które ułatwią dostęp osobom niepełnosprawnym. Z myślą o pasażerach, zaplanowano też parking. Wartość wszystkich prac wynosi 42 mln zł.

Inwestycja, trwająca od wiosny zeszłego roku, powinna się zakończyć jeszcze w tym roku. Wtedy czas przejazdu pociągów między Krakowem i Zakopanem skróci się o 15 minut.

Kolejne 15 minut oszczędności czasu przejazdu - poinformowała Szalacha - uzyskamy po zakończeniu trwającej od jesieni zeszłego roku budowy łącznicy między stacjami Kraków Zabłocie a Kraków Krzemionki. Zapewni ona bezpośrednie połączenie ze stacją Kraków Główny pociągom jadącym w kierunku Skawiny oraz Zakopanego. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 258 mln zł brutto. Zakończenie prac planowane jest w czwartym kwartale 2017 r.

"Po wybudowaniu obu łącznic pasażerowie między Krakowem a Zakopanem pojadą ok. 30 minut krócej. Obecnie podróż ta zajmuje 3 godziny i 20 minut" - zaznaczyła przedstawicielka PKP PLK.

(PAP)

Czytaj także: PZL-Świdnik buduje bezzałogowy śmigłowiec. Unikalny w skali Europy!

Powiązane tematy

Komentarze