Informacje

fot. Foter.com/Radomir Cernoch/CC BY-SA
fot. Foter.com/Radomir Cernoch/CC BY-SA

Autosan dostarczy 15 autobusów dla Krakowa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2016, 15:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie kupi 15 krótkich autobusów od polskiej firmy Autosan. Pojazdy o długości 9 metrów będą wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę ochrony środowiska Euro6. Pojawią się na ulicach pod koniec tego roku.

Jak poinformował rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, całkowity koszt zakupu wyniesie blisko 15 mln zł. Nowe niskopodłogowe autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, automat biletowy i nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Dostawa nowych pojazdów jest przewidziana w okresie do sześciu miesięcy od daty podpisania umowy. "Autobusy powinny zatem pojawić się w Krakowie pod koniec 2016 roku" - zaznaczył rzecznik.

Pojazdy będą wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę ochrony środowiska Euro6. Obecnie krakowskie MPK ma 216 autobusów z silnikami powyżej normy Euro5 (w tym 38 autobusów z silnikami Euro6).

Czytaj także: Niemcy, Francja i inne kraje UE blokują sprzedaż polskiego Ursusa

W kwietniu tego roku krakowski przewoźnik podpisał z umowę z województwem małopolskim na dofinansowanie z funduszy unijnych zakupu 107 ekologicznych autobusów. Wartość całego projektu wynosi ponad 167,4 mln zł, z czego ponad 115,7 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W puli tej oprócz 15 krótkich autobusów, które dostarczy Autosan, znajduje się również 60 autobusów spalinowych o długości 12 metrów wyprodukowanych przez firmę Solaris Bus&Coach oraz 12 pojazdów hybrydowych tego samego producenta. Na ukończeniu jest przetarg na 20 autobusów elektrycznych, w tym trzy pojazdy przegubowe. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice miasta na przełomie czerwca i lipca tego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze