Informacje

Z OSTATNIEJ CHWILI: 52% Brytyjczyków za pozostaniem w UE - Sky News

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 czerwca 2016, 23:08

    Aktualizacja: 24 czerwca 2016, 00:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Według sondażu YouGov, cytowanego przez telewizję Sky News 52% głosujących oddało głosy za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 48% głosowało za Brexitem. Wyjątkowo wysoka była frekwencja w głosowaniu - przekroczyła 83% uprawnionych.

Sondaż dla Sky News przeprowadziła firma YouGov na wytypowanej wcześniej reprezentatywnej grupie blisko 4,8 tys. Brytyjczyków, którzy zostali zapytani przez internet, jaki głos oddali w czwartkowym referendum.

BREXIT NA ŻYWO w portalu wGospodarce.pl:

BREXIT NA ŻYWO: 52% Brytyjczyków za pozostaniem w Unii Europejskiej - pierwszy sondaż po referendum

Po ogłoszeniu sondażowych wyników kurs funta wzrósł do 1,4996 dolara za funta. Jest to najwyższy kurs funta w tym roku.

Lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage powiedział telewizji Sky News, że wszystko wskazuje na wygraną przeciwników Brexitu. Rzecznik obozu prowadzącego kampanię za Brexitem, Andy Wigmore, poinformował potem media, że Farage zapewnił go, że "nie wie więcej niż ktokolwiek inny" o wynikach referendum.

W czwartek wieczorem ogłoszono też wyniki sondażu firmy IPSOS-Mori przeprowadzonego w środę i czwartek. 54 proc. ankietowanych opowiedziało się w nim za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, a 46 proc. - za Brexitem.

Głosowanie w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zakończyło się o godz. 22 czasu lokalnego (godz. 23 czasu polskiego). Liczenie głosów w 382 okręgach wyborczych będzie się odbywać ręcznie.

Swój głos Brytyjczycy mogą oddać w ponad 41 tys. lokali wyborczych; będą one następnie liczone w 382 lokalnych ośrodkach i przewożone do 12 centrów regionalnych.

Około godziny 05:00 w piątek powinny być już znane wyniki z większości okręgów, a stacja BBC przewiduje, że już wtedy będzie mogła oszacować finalny rezultat.

Wyniki z ostatnich okręgów mają napłynąć o godzinie 08:00 w piątek. Po tej godzinie można oczekiwać opublikowania ostatecznego rezultatu referendum.

Sek, PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze