Informacje

fot. Foter.com/LaertesCTB/CC BY
fot. Foter.com/LaertesCTB/CC BY

BREXIT NA ŻYWO: Krajobraz po katastrofie, czyli wszystko na temat Brexitu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 czerwca 2016, 21:02

    Aktualizacja: 24 czerwca 2016, 23:48

  • Powiększ tekst

Brexit faktem! Mamy dokładne wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Za Brexitem głosowało 17,410,742, przeciw było 16,141,241 głosów, co daje stosunek 51,9 proc. za wyjściem z UE wobec 48,1 proc. przeciw. Jak reaguje światowa, polska i europejska gospodarka? Jakie reakcje zachodzą na giełdach?

23:00

Minęły 24 godziny od zamknięcia lokali wyborczych w Wielkiej Brytanii. Portal wGospodarce.pl śledził je minuta po minucie, odnotowując najważniejsze fakty. Skutki Brexitu będą trwały i rozprzestrzeniały się. Będziemy je oczywiście odnotowywać, wyjaśniać i analizować. Zapraszamy do stałej obecności na portalu. Wszystkim, którzy korzystali z naszej relacji serdecznie dziękujemy z nadzieją, że choć nieco ułatwiliśmy Wam nawigowanie w morzu informacji.

22:45

Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji na skutek spadków po Brexicie sięgają dwóch bilionów dolarów.

W USA Wall Street zamknęła się z bardzo poważnymi spadkami indeksów. Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 3,4 proc. i wyniósł 17 399,86 pkt. S&P 500 spadł o 3,6 proc. i wyniósł 2037,30 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 4,12 proc. do 4707,98 pkt. Mocno traciły zwłaszcza akcje amerykańskich banków. Akcje Citigroup traciły w ciągu dnia ponad 7 proc. Około 5 proc. traciły kursy Goldman Sachs oraz JPMorgan.

Na Wall Street mocne spadki. Z giełd na świecie po Brexicie wyparowały 2 biliony dolarów

tytuł

Parkiet NYSE w piątek po Brexicie, fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

22:30

tytuł

fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Reuters podsumowuje piątek po Brexicie na rynkach finansowych. Agencja pisze, że "decyzja o Brexicie zadała globalnemu systemowi finansowemu największy cios od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku". Indeks Euro Stoxx stracił 8,26 proc., niemiecki DAX 6,82 proc., brytyjski FTSE 100 - 3,15 proc., Francuski CAC 40 - 8,04 proc. We Frankfurcie nad Menem Deutsche Bank stracił 13,44 proc., a Commerzbank 12,71 proc. W Paryżu akcje Societe Generale spadły o 20,57 proc., a banku BNP Paribas o17,40 proc. W Londynie akcje LLoyds Banking Group spadły o 21 proc., banku Barclays o 17,68 proc., a Royal Bank of Scotland o 18,04 proc.

20:00

W 21 godzin po zamknięciu lokali wyborczych i 12 godzin po ogłoszeniu wyniku referendum zwykli Brytyjczycy i wielu ludzi w różnych miejscach Wielkiej Brytanii i Europy łapią oddech po ostatnich emocjach i zastanawiają się: jakie życie po Brexicie?

Jakie życie po Brexicie? Zastanawiają się zwykli Brytyjczycy

17:45

Po gwałtownych porannych spadkach, notowania naszej waluty nieco się podniosły, m.in. w wyniku interwencji szwajcarskiego banku centralnego. Ok. 16.45 za euro trzeba było zapłacić 4,43 zł, za dolara 3,98 zł, za franka 4,11 zł, a za funta 5,48 zł. Jak się wyraził Rafał Sadoch z DM mBanku, "kurz po Brexicie szybko opada"

17:29

Co z Brytyjczykami pracującymi dla UE? Szef KE Jean-Claude Juncker wysłał w piątek list do pracowników Komisji ze skierowanym zwłaszcza do Brytyjczyków zapewnieniem, że będzie ich wspierał, a UE chce nadal korzystać z ich talentów. Ich przyszłość jest jednak niepewna.

16:58

Po Brexicie spadki na otwarciu giełdy w USA. Na otwarciu Wall Street kursy akcji gwałtownie spadły w piątek, dzień po referendum, w którym Brytyjczycy postanowili opuścić UE. Dow Jones spadł o ponad 500 pkt, tzn. o 2,8 proc., Standard &Poor's spadł o 57 pkt (2,7 proc.), a Nasdaq o 158 pkt (3,2 proc.).

16:31

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie wpływa aktualnie na realizację unijnej polityki spójności w Polsce; wielkość funduszy UE dla Polski w ramach tej polityki na lata 2014 - 2020 pozostaje bez zmian - podał resort rozwoju.

16:08

Te firmy oberwały wskutek Brexitu. CNN Money analizuje efekty referendum. Eksperci wymieniają kilka firm, które już wyraźnie ucierpiały, na przykład wskutek spadku cen akcji.

Dostało się British Airways i właścicielowi linii - spółce IAG. Straty odnotowały też banki, np Lloyds i RBS. Analitycy CNN wspominają o cięciach miejsc pracy idących w sektorze finansowym w tysiące.

Bez zmian z kolei w JP Morgan. Prezes Jaimie Dimon w wiadomości wysłanej do pracowników (a która przeciekła do CNN) wskazywał iż 16 tys. pracowników zatrudnionych w londyńskim City nie straci pracy, jednak bank musi podjąć działania na rzecz dostosowania się do zmian prawnych w UE.

15:33

Premier Beata Szydło zabrała głos na temat Brexitu.

Dzisiejszy dzień powinien być przede wszystkim dniem refleksji, w którym kierunku powinna i w którym kierunku zmierza Unia Europejska i jakie powinny być podejmowane decyzje, by Unia Europejska budowała przede wszystkim swoją przyszłość, myśląc o Europie, o narodach europejskich, o Europejczykach.

CZYTAJ TEŻ: Premier: zaproponujemy konieczne reformy, które umocnią Unię Europejską.

15:32

Otwarto indeksy w USA., Giełda jest czerwona reakcje nie są jednak tak paniczne jak w Europie.

15:16

Według ekspertów nadchodzi trudny czas dla złotego. Poranne notowania złotego pokazują franka powyżej granicy 4.20 zł, dolara w okolicach 4.12 zł, a euro blisko poziomów 4.50 zł. Jest jednak duża szansa, że te poziomy zostaną przekroczone, gdyż ostatnie tygodnie pokazały, że złoty był ekstremalnie wrażliwy na ryzyko Brexitu. Jeżeli więc doszło do opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, to najprawdopodobniej złoty będzie jedną z najsłabszych na świecie po funcie.

NBP jednak uspokaja i uspokaja - "polska gospodarka ma silne fundamenty makroekonomiczne".

CZYTAJ WIĘCEJ: Złoty po Brexicie będzie jedną z najsłabszych walut.

14:50

Rosyjscy komentatorzy zabierają głos na temat Brexitu. Rubel spadł, jednak bank centralny Rosji uspokaja. Analityków martwi jednak ewentualny spadek zapotrzebowania na rosyjski gaz w UE. Głosy z Kremla sugerują, że wyjście Wielkiej Brytanii - zwolennika sankcji - to dobra wiadomość dla Federacji Rosyjskiej. Jako przyczynę Brexitu podaje się niespotykaną w innych krajach opinię - według rosyjskich komentatorów jednym z głównych czynników decydujących o osłabieniu UE jest "desperackie zmuszanie Ukrainy do integracji z UE" (RTR Planeta).

14:42

Na Brexicie skorzysta Warszawa? Tak uważają analitycy. Wśród następców City wymienianych jest kilka miast w tym Warszawa. Tutaj może przenieść się na przykład gigant bankowy - Goldman Sachs. Bank rozważa Warszawę jako miejsce swojej nowej, europejskiej siedziby.

14:17

Brexitu nie będzie? Takie wątpliwości ma ekspert FOR i wykładowca na uniwersytecie w Oxfordzie - Mikołaj Barczentewicz. W pięciu punktach wymienia skutki prawne decyzji Brytyjczyków:

1 - Wielka Brytania nie wyszła z Unii Europejskiej i nie jest pewne czy wyjdzie. To referendum nie ma żadnej mocy prawnej, ani w prawie UK, ani w prawie UE. Innymi słowy, nie jest prawdą, że doszło do 'Brexit'.

2 - Jest prawnie możliwe ale bardzo mało prawdopodobne, że nowy rząd w Londynie z pomocą parlamentu doprowadzą do niezwłocznego jednostronnego wypowiedzenia traktatów UE.

3 - Prawdopodobny scenariusz jest taki, że przez najbliższe kilka lat niewiele się zmieni w prawnej relacji UK/UE a traktatowa procedura wyjścia z UE (słynny Artykuł 50 TUE) zostanie dopiero wszczęta, gdy brytyjski rząd będzie miał jasny plan (jest do tego jeszcze daleko).

4 - W pewnym sensie Wielka Brytania (a nawet Zjednoczone Królestwo) może nigdy nie wyjść z Unii Europejskiej jeśli przestanie istnieć w wyniku uzyskania niepodległości przez Szkocję, co zapowiedziała dziś stojąca na czele rządu Szkocji Nicola Sturgeon (możliwa jest też unifikacja Irlandii). W takim scenariuszu to będzie "Engxit" a nie "Brexit" - tylko Anglia (z Walią) opuści UE.

5 - Mniej prawdopodobne ale też możliwe jest że brytyjska klasa polityczna znajdzie sposób żeby zostać w UE mimo wyniku referendum (które jest, przypominam, prawnie niewiążące).

14:09

Jarosław Kaczyński komentuje Brexit: "Należy dokonać reformy w UE. To będzie pozytywna odpowiedź na Brexit". Dodaje, iż Polska nie ma planów opuszczania Wspólnoty.

13:40 Ilu Polaków wróci z Wielkiej Brytanii do Polski?

Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, do Polski może wrócić nawet 200-300 tys. Polaków, którzy w przeciwnym wypadku być może zostaliby w Wielkiej Brytanii na zawsze. Duże znaczenie dla polskiej gospodarki.

13:20 Ryszard Petru apeluje do Prawa i Sprawiedliwości

Lider Nowoczesnej wezwał liderów PiS, aby zapewnili, że nie chcą przeprowadzenia referendum w Polsce dotyczącego wyjścia naszego kraju z Unii Europejskiej.

13:00 Emocje na rynkach powoli opadają

Złoty i warszawska giełda powoli odrabiają część strat, a na rynku nie jest już tak nerwowo. To jednak nadal bardzo zły dzień dla polskiej waluty i giełdy.

12:50 Donald Trump dumny z Brytyjczyków

"Brytyjczycy odzyskali kontrolę nad swoim krajem" powiedział republikański kandydat na prezydenta USA, Donald Trump. Czy wyniki brytyjskiego referendum to dobry dla Trumpa prognostyk przed wyborami w USA?

12:33 Korzyści z Brexitu?

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE w krótkim terminie oznacza duże perturbacje i niepewność na rynkach. W długim okresie może jednak okazać się korzystne, stanowiąc impuls do reformy UE, bo jest to kraj, który bardzo przeszkadzał w integracji europejskiej - mówi analityk Xelion Piotr Kuczyński.

12:25 Brexit a kredyty w obcych walutach

W krótkim terminie na Brexicie ucierpią na pewno ci Polacy, którzy mają kredyty w walutach obcych, w euro i we franku - podkreśliła główna ekonomistka Lewiatana dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Dodała, że ze względu na osłabienie złotego wzrośnie dług państwa.

12:17 Morawiecki o Brexicie

Nie jesteśmy jedynym rynkiem, który reaguje na Brexit, zareagowaliśmy relatywnie stabilnie, relatywnie łagodnie - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Myślę, że po kilku dniach, po tygodniu będzie spokojniej - dodał.

12:05 Szef Banku Anglii uspokaja

W wydanym w piątek oświadczeniu gubernator centralnego Banku Anglii Mark Carney zadeklarował jego zdolność do sprostania wywołanym Brexitem wahnięciom gospodarczym zaznaczając, że brytyjski system bankowy dysponuje wystarczającymi rezerwami gotówki.

CZYTAJ TEŻ: Internauci śmieją się z Brexitu. Zobacz graficzne reakcje.

11:59 Nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego

We wtorek rano odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego, który przyjmie rezolucję podsumowującą wynik brytyjskiego referendum i nakreślającą dalsze kroki, jakie ma podjąć Unia Europejska - poinformował szef PE Martin Schulz

11:46 Kiedy odejdzie Cameron?

David Cameron odejdzie ze stanowiska najpóźniej w październiku – premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że do października, kiedy odbędzie się konwencja Partii Konserwatywnej, poda się do dymisji po tym, jak w czwartkowym referendum Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej.

11:25 Z całego świata cały czas spływają kolejne komentarze na temat Brexitu:

Brexit musi być bodźcem dla szerszych reform w UE

oświadczył premier Holandii Mark Rutte. Wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji Brytyjczyków w czwartkowym referendum, ale podkreślił, że europejska współpraca musi być kontynuowana.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest sygnałem skierowanym do brukselskiego biura politycznego i jego biurokratycznych przybudówek. Jeżeli UE nie porzuci błędnej drogi i nie zrezygnuje z pseudosocjalistycznego eksperymentu pogłębionej politycznej integracji, to kolejne narody europejskie będą odzyskiwały swoją suwerenność na sposób brytyjski

powiedziała Frauke Petry szefowa prawicowej, eurosceptycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec.

Trzeba zmienić Unię Europejską, to pora przebudzenia

takie opinie wyraża włoski rząd w komentarzach do wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. Premier Matteo Renzi napisał na Twitterze: "Musimy zmienić Europę, by uczynić ją bardziej ludzką i sprawiedliwą".

11:17 Obama porozmawia z Cameronem

Prezydent USA Barack Obama zapoznał się z wynikami brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej i przeprowadzi w związku z tym konsultacje z premierem Davidem Cameronem - poinformował Biały Dom.

11:05 Tusk o Brexicie

To historyczna chwila dla UE, ale nie czas na histeryczne reakcje. UE jest przygotowana na negatywny scenariusz - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

10:44 Giełdowa histeria

Na europejskich giełdach trwa prawdziwa histeria - spadki reagują równie panicznie jak po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Spadki i straty - oto wstępny efekt Brexitu. Czytaj więcej - Brexit spowodował mocne spadki na otwarciu europejskich giełd.

10:25

W związku ze zwycięstwem zwolenników opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, w piątek rano na rynkach jest duża zmienność i awersja do ryzyka - zwracają uwagę analitycy. Złoty traci do euro i franka, o ponad 7 proc. spada też WIG20. Czytaj więcej - Brexit uderza w Polskę. Traci złoty, pikuje giełda.

9:53

Jak podaje BBC do dymisji poda się premier Wielkiej Brytanii - David Cameron.

9:41

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych trwa prawdziwy pogrom - akcje tanieją nawet o 20 proc.

Główne indeksy tracą od 6 do 10 proc. Uwagę zwraca mBank, który na otwarciu tracił ponad 20 proc. Ale to nie koniec - dwucyfrowe spadki zaliczył na samym starcie sesji także WIG20. Największe spółki z koncernami paliwowymi i KGHM-em na czele traciły na otwarciu nawet 10 proc.

�r�d�o: Money.pl

9:27

Na temat Brexitu wypowiedział się dziś rano były prezydent Polski - Aleksander Kwaśniewski:

To jest koniec Wielkiej Brytanii, to jest wielka zmiana dla Unii Europejskiej też, takiej Unii jaką znaliśmy, do której wchodziliśmy.

Dodał też iż przewiduje wzrost nastrojów radykalnych:

W tym szoku oczywiście będzie i wzrost pozycji nacjonalistów i populistów, (…) to będzie szok na giełdach, to będzie szok z kursami walutowymi, to będzie problem cudzoziemców, mieszkających w Wielkiej Brytanii, szczególnie Polaków. Kilka lat szoku.

Głos zabrał też premier Węgier Viktor Orbán:

Europa będzie silna tylko wtedy, kiedy na pytania o tak wielkiej wadze jak imigracja będzie potrafiła udzielić odpowiedzi, które jej nie osłabią, tylko wzmocnią".

CZYTAJ WIĘCEJ: Bruksela musi usłyszeć głos ludzi.

9:10

Giełdy reagują paniką - w reakcji na wyniki referendum, mocno tracą giełdy, drastycznie został przeceniony funt, mocno wyprzedawany jest złoty, osłabia się euro i tanieje m.in. ropa. Drożeje więc złoto, szwajcarski frank i japoński jen.

8:41

Opinię na temat Brexitu wyraził już szef polskiego MSZ - Witold Waszczykowski:

Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili.

Więcej opinii w materiale: Witold Waszczykowski: Brexit to niedobra wiadomość dla Europy i Polski.

8:32

Gospodarcze reakcje na Brexit? Oto 15 dalekosiężnych skutków według analityków.

8:23

Głos na temat Brexitu zabrał radykalny polityk brytyjski Nigel Farage (UKIP). Postuluje on ogłoszenie 24 czerwca Dniem Niepodległości.

https://www.facebook.com/bbcnews/videos/10153701410322217/

wideo: BBC Facebook

Pojawiają się też kolejne komentarze. Wielu analityków przewiduje realny rozpad Zjednoczonego Królestwa.

8:09

Jeśli dane BBC się potwierdzą to znaczy, że mamy dokładne wyniki Brexitu. Według brytyjskiej stacji za Brexitem głosowało 17,410,742, przeciw było 16,141,241 głosów, co daje relację 51,9 proc. do 48,1 proc.

7:59

Na azjatyckich giełdach tracą też brytyjskie banki. Według danych BBC zarówno HSBC jak i Standard Chartered notują spadki rzędu 7 proc.

Tymczasem we Francji pojawiają się głosy i potrzebie referendum na temat dalszej obecności tego kraju w UE..

7:42

Na obecną chwilę BBC informuje o 17,176,006 za Brexitem. 15,952,444 głosowało przeciwko opuszczeniu UE.

"To smutny dzień dla Europy" powiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. "Informacje napływające z Wielkiej Brytanii rzeczywiści pozbawiają nas złudzeń" - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji. "Wygląda na to, że jest to smutny dzień dla Europy i Wielkiej Brytanii" - dodał niemiecki polityk - CZYTAJ opinie europejskich polityków.

7:31

Po wstępnych danych z Wielkiej Brytanii giełdy zalewają się czerwienią. Jako pierwsze zareagowały aktywne najwcześniej giełdy z Azji. Inwestorzy wyprzedają akcje, a giełda w Japonii traci 10 proc. na wartości. Największe spółki wyceniane są najniżej od 2014 roku.

�r�d�o: Money.pl

dane: Money.pl

Głos z Niemiec - Wicekanclerz: to zły dzień dla Europy!.

7:23

W sieci pojawiły się kolejne komentarze na temat Brexitu. Głos zabierają już też politycy.

7:12

Frank szwajcarski wobec złotego znowu w górę. O godzinie 6:55 cena szwajcarskiej waluty skoczyła do poziomu 4,19 zł. To wzrost wartości wobec złotego o 6,37%.

7:05

Drożeje złoto.

7:00

Bloomberg przygotował specjalną analizę skutków Brexitu. Jest mowa i o Polsce. Oto skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE według ekspertów gazety:

Szkocja - nowe wezwanie do niepodległości - region ten jest najbardziej euro-entuzjastyczny w kraju.

UK - rozpoczynają się dwuletnie negocjacje w sprawie Brexitu. Zmiana w fotelu premiera.

Irlandia - kontrole na granicy z Irlandią Północną.

Francja - euro-entuzjaści ruszą z ofensywą na rzecz jeszcze większej integracji w ramach UE. Front Narodowy zyskuje większe poparcie.

Hiszpania - większe poparcie dla partii anty-establiszmentowych w nadchodzących wyborach.

Skandynawia i Holandia - turbulencje w ruchach anty-unijnych po utracie Wielkiej Brytanii jako kluczowego sojusznika w UE.

Bruksela - szefostwo UE staje przed potrzebą obrony integralnośći UE. Nie zmieni jednak swojej polityki.

Niemcy - weryfikacja relacji korzyści i strat płynących z obecności w UE.

Polska i Węgry - wzrost tendencji anty-unijnych po osłabieniu gospodarek tych państw w wyniku Brexitu.

Włochy i Grecja - drastyczny wzrost aktywności partii antyunijnych. Wzrost tendencji do proponowania wyjścia z UE.

6:42

BBC aktywnie liczy głosy. Przewaga zwolenników Brexitu jest wciąż aktualna. Za "wyjściem" oddano 16,252,257 (granica wyjścia to jeszcze tylko 524,610. Za pozostaniem głosowało 15,130,139, co daje relację 52 proc. do 42 proc.

6:20

Na wstępne wyniki referendum jako pierwsza zareagowała giełda w Tokio zaliczając 8 proc. spadki.

Reagują także waluty. Wartość funta brytyjskiego drastycznie spada - GBP jest najtańszy od 30 lat! Funt był w piątek rano wyceniany na niecałe 1,35 dolara. To najniższy poziom od września 1985 roku.

6:00

Od chwili gdy BBC podała pierwsze wstępne wyniki dotyczące Brexitu na Twitterze głos zabierają komentatorzy.

5:40

STAŁO SIĘ! BBC ogłasza prognozę wyniku referendum po przeliczeniu 300 z 382 okręgów - A WIĘC BREXIT!

5:35

Lider UKIP Nigel Farage o świcie: "Mogę sobie pozwolić na marzenie, że następuje świt niezależności Zjednoczonego Królestwa"

tytuł

fot. PAP/EPA/HANNAH MCKAY

5:25

Walia poza Cardiff opowiedziała się wyraźnie za opuszczeniem Unii

5:15

Przeliczone 20 mln oddanych głosów - 450 tys. głosów przewagi na rzecz Brexit

5:05

Notowania funta szterlinga spadły do poziomu najniższego od 30 lat - 1,35 dol. Na rynku walutowym za franka trzeba płacić 4,15 zł, euro - 4,47 zł, dolara - 4,04 zł - podaje Bankier.pl

4:45

Po przeliczeniu prawie 15 mln głosów z 183 okręgów na 382 opcja Leave ma 51,5%, opcja Remain zyskała poparcie 48,5% głosów - podaje na Twitterze "Financial Times". Szanse Brexitu wynoszą 75% - podaje telewizja ITV

4:40

Funt spadł w stosunku do dolara z 1,5 do 1,4

4:35

Tendencja jest już jasna - podsumowuje na Twitterze UKpolitics po polsku

4:20

Po przeliczeniu 100 z 382 okręgów i niemal 7,5 mln głosów zwolennicy Brexit i Remain idą łeb w łeb: 50,1 do 49,9. Ale stałą przewagę mają zwolennicy Brexit

3:20

Ostre turbulencje na innych rynkach na doniesienia o rezultatach przeliczania głosów - donosi na Twitterze Reuters. Według agencji amerykańskie kontrakty terminowe mają 2% niższe notowania, indeks londyńskiej FTSE na otwarciu może spać o 6 proc., tanieje ropa

3:15

Pod wpływem informacji o przewadze głosujących za Brexitem funt brytyjski stracił prawie 4% do dolara, w stosunku do wartosci osiągniętej tuż po zakończeniu referendum

3:10

Według Sky News po wynikach z 20 okręgów (na 382) zwolennicy Brexitu mają przewagę: 51,1 do 48,9 proc.

2:55

Rozstrzygną głosy z wielkich miast. Czekamy na wyniki z Londynu

Z OSTATNIEJ CHWILI: Po przeliczeniu pierwszego miliona głosów przewagę mają zwolennicy Brexit

2:35

Głosowanie w Szkocji zgodnie z oczekiwaniami: znaczna przewaga zwolenników opcji Remain

2:30

Wyniki z 13 okręgów wyborczych (na 382) i przeliczeniu ponad 740 tys. głosów dają przewagę w stosunku 52,4 proc, do 47,6 proc. zwolennikom Brexitu

2:25

Według BBC do rozstrzygnięcia wyniku referendum potrzeba 16,8 mln głosów, a nie policzono w sumie nawet jeszcze miliona. Jak do tej pory w każdym policzonym okręgu znacznie lepsze od prognozowanych wyniki osiągają zwolennicy Brexitu. Decydujące znaczenie będą zapewne miały wyniki referendum w Londynie

2:00

Po zliczeniu 520 tys głosów w skali kraju minimalną przewagę utrzymują zwolennicy Brexitu: 262 721 do 259 790

1:55

W Irlandii Północnej zdecydowana wygrana zwolenników Unii Europejskiej (78 do 22%), ale przy niskiej frekwencji, więc nie zbuduje to obozowi Remain przewagi w skali całej Wielkiej Brytanii

1:50

Szacowana frekwencja w Londynie to 75%. Wyniki głosowania w stolicy powinnismy poznać za około godzinę

1:45

Minister edukacji Nicky Morgan, która była przeciwko Brexitowi, powiedziała po zamknięciu lokali, że jest przekonana, iż Wielka Brytania nie wyjdzie z UE

1:40

To nic nie musi znaczyć, ale w tej chwili po zliczeniu 320 tys. głosów minimalną przewagę mają zwolennicy Brexitu!

1:35

"Jest zbyt wcześnie, by wiedzieć na pewno, ale instynkt mi mówi, że wygrało pozostanie w UE" - powiedziała minister ds. Irlandii Północnej Theresa Villiers, która opowiadała się za Brexitem, podaje PAP

1:25

Rezultaty z Newcastle i Sunderland (przy 68-procentowej frekwencji miażdżące zwycięstwo zwolenników Brexit), wskazujące, że za wczesnie na ogłaszanie triumfu "Remain" spowodowały gwałtowne wstrzymanie pochodu funta

1:15

Według głosów oficjalnie policzonych do tej pory ponad 150 tys. głosów w całej Wielkiej Brytanii 57,3% padło na Remain, 42,7 na Brexit - podaje Bloomberg

1:10

tytuł

Liczenie głosów oddanych w Westminster i Londynie w Lindley Hall, Royal Horticultural Halls w Londynie fot. PAP/EPA/ANTHONY DEVLIN

1:05

Pierwsze prawdziwe wyniki z Wysp sugerują, że każdy scenariusz trzeba jeszcze brać po uwagę. Oto wyniki z miejsca, gdzie przewaga głosujących za pozostaniem w UE miała być zdecydowana:

0:55

Funt umacnia się na rynku walutowym, zyskuje w relacji do dolara i euro

0:50

Pierwsze cząstkowe wyniki referendum - pochodzą z Gibraltaru. Oddano 20172 głosów. Za pozostaniem w Wielkiej Brytanii w UE opowiedziało się 95,9% głosujących (19 322) za opuszczeniem Unii padło 4,1% głosów (823)

0:40

Dla rozluźnienia nocną porą dowcip z Twittera:

0:35

PAP informuje: 84 eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ogłosiło w czwartek wieczorem list popierający dalsze sprawowanie urzędu przez premiera Davida Camerona, bez względu na wynik referendum ws. Brexitu". List został opublikowany tuż po zakończeniu referendum. "My, zwolennicy wyjścia (Wielkiej Brytanii z UE) i członkowie Partii Konserwatywnej, dziękujemy za to, że dał Pan 23 czerwca brytyjskiemu narodowi szansę wyboru jego przeznaczenia. Uważamy, że bez względu na to, jaki będzie wybór brytyjskiego narodu, ma Pan zarówno mandat, jak i obowiązek dalszego przewodzenia krajowi" - głosi list.

0:30

Według nieoficjalnych informacji z kręgów Partii Wolności alternatywne sondaże opłacone przez instytucje finansowe dają zdecydowaną, bo 10-punktową przewagę zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

0:25

Młodzi euroentuzjaści. Według YouGov w grupie wiekowej 18-24 lata za pozostaniem w Unii opowiedziało się 75% głosujących, a w grupie 25-49 lat - 56% głosujących. Zwolennicy Brexitu wywodzą się głównie z grupy starszych obywateli Wielkiej Brytanii. Za porzuceniem UE głosowało 56% ludzi w wieku 50-64 lata i 61% w wieku powyżej 65 lat

00:10

Od wypowiedzi Nigela Farage'a zdystansował się rzecznik obozu prowadzącego kampanię za Brexitem, Andy Wigmore. Na Twitterze komentatorzy zwracają uwagę, że sondaż YouGov w ostatnich wyborach parlamentarnych zawiódł, dając niezasłużoną przewagę Partii Pracy, choć ostatecznie zwyciężyli konserwatyści

24:00

Lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage w telewizji Sky News: "Wszystko wskazuje na wygraną przeciwników Brexitu"

23:50

Jest przewidywalna reakcja rynku walutowego: złoty zdecydowanie się umacnia, zwłaszcza do euro i franka szwajcarskiego

23:45

Znaczne umocnienie funta na rynkach walutowych jeszcze w czasie trwania referendum

Zdecydowane wzrosty na Wall Street i umocnienie funta – rynki obstawiły „Bremain”

23:30

Frekwencja według sondażu YouGov wyniosła - uwaga! - 83,7%

23.10

SKY NEWS podaje wyniki pierwszego sondażu po referendum

Z OSTATNIEJ CHWILI: 52% Brytyjczyków za pozostaniem w UE - Sky News

23:04

Prof. Zdzisław Krasnodębski na Twitterze: "Podobno zostają..."

22:59

Za minutę zostaną zamknięte lokale i urny wyborcze. Krótko po tym zostanie opublikowany pierwszy sondaż wyników referendum.

22:50

Znaczne wzrosty głównych indeksów na zamknięcie sesji na Wall Street o 22.00 polskiego czasu. Dow Jones znów ponad 18.000 pkt. Amerykańscy inwestorzy coś wiedzą?

22:45

Tak będą wyglądały miejsca, gdzie zostaną przeliczone oddane głosy.

22:40

Oto jaki wybór, według satyryka, mają jeszcze przez 20 minut Brytyjczycy. A opisał to już dawno zespół The Clash...

22:30

Oto niespodziewany podtekst głosowania w europejskim referendum. Coś nam to przypomina?

22:05

Dla czytających poprzedni wpis teraz chwila otrzeźwienia. Według tych badaczy jest fifty-fifty i na ogłaszanie rozstrzygnięcia jest jeszcze za wczesnie

22:00

Dla bukmacherów, cytowanych przez dziennik "Polska The Times" już "jest po ptakach": Prawdopodobieństwo Brexit wynosi jak jeden do 10, czyli na 90% Wielka Brytania pozostaje w UE

21:55

Wiceminister MSZ Konrad Szymański w TVN24 mówi o przeciekach rezultatów głosowania

21.50

Polacy w Londynie gorącymi zwolennikami obecnosci Wielkiej Brytanii w UE

Brexit: Londyński Ealing podzielony ws. referendum; Polacy za pozostaniem w UE

21:30

Ulewy w Londynie, pogoda wpłynia na wynik głosowania?

ZAMIAST SŁÓW Jak głosują Brytyjczycy. Ulewy krzyżują szyki

20:45 Brexit: katastrofa czy błahostka? Co wyjście Wielkiej Brytanii oznaczałoby dla Polski?

20:30 Komentarz analityka finansowego Marcina Lipki: Brexit: niebezpieczny dla Polski, fatalny dla złotego

20 :15 Referendum jest decydujące dla losu Wielkiej Brytanii i Europy - pisze dziś w komentarzu redakcyjnym dziennik „Financial Times”, podkreślając że plebiscyt jest dowodem na to, iż Wielka Brytania pozostaje krajem suwerennym

19:55 Nigel Farage o Brexicie: miejmy odwagę uwolnić się od Unii Europejskiej

19:40 Steen Jakobsen, Główny Ekonomista Saxo Bank stwierdza**: z Breksitem w mniejszym stopniu wiąże się ryzyko gospodarcze, w większym natomiast ryzyko polityczne – to, czy Wielka Brytania zagłosuje za pozostaniem w UE czy za też wyjściem, przedefiniowanie Unii będzie priorytetem.

19:30 Jakie mogą być konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej? Brexit: Najbardziej straci funt

19:20 Osłabienie złotego, ucieczka inwestorów, mniej środków unijnych dla Polski - m.in. na takie krótkookresowe konsekwencje ew. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wskazują eksperci

19:00 Przez Brexit polski wzrost gospodarczy mógłby spowolnić z 4 do 3,5 proc. – prognozuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego

18:50 (…)obecnie sądzę, że wyniki zaplanowanego na 23 czerwca referendum prawdopodobnie będą odzwierciedlać wyniki referendum niepodległościowego w Szkocji w 2014 r. – uważa Philippe Brugere-Trelat, wiceprezes wykonawczy, zarządzający portfelami inwestycyjnymi Franklin Mutual Series.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych