Informacje

Rośnie liczba odwołań od decyzji urzędów skarbowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 listopada 2016, 11:05

  • 1
  • Powiększ tekst

Prognozy o zmniejszającym się wymiarze luki VAT w Polsce to dobra wiadomość także dla biznesu. Jednak uszczelnianie systemu podatkowego nie może polegać tylko na zwiększaniu kontroli skarbowych i odbywać się kosztem uczciwych przedsiębiorców. A nieraz właśnie tak się dzieje – powiedział prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, Michał Kanownik oceniając najnowsze dane PwC o wielkości luki VAT w Polsce.

Zgodnie z szacunkami przedstawionymi w środę, 23 listopada przez ekspertów PwC luka podatkowa w naszym kraju zmniejsza się. W tym roku ma ona spaść z odnotowanego w ubiegłym roku 2,8 proc. do 2,5 proc. PKB. To oznacza, że na koniec roku luka w VAT może sięgnąć w sumie ok. 45 mld zł.

Zdaniem prezesa Michała Kanownika jednym z powodów takiego wyniku są aktywne działania legislacyjne podejmowane przez polskie władze w zakresie walki z oszustami podatkowymi. W samej branży elektronicznej pozytywne efekty przyniosło wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT na transakcje m.in. smartfonami, tabletami, laptopami oraz konsolami do gier. Jak wykazał raport DLA Piper z lipca br. oszustwa podatkowe w tym obszarze zmalały do minimum, a budżet państwa mógł w ciągu roku zyskać co najmniej 500 mln zł. Na podobne efekty branża liczy po wprowadzeniu takiego samego rozwiązania na transakcje procesorami (objęcie ich tzw. odwróconym VAT zakłada procedowany w parlamencie rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług).

Według ekspertów zmniejszająca się luka podatkowa to także efekt intensywniejszych kontroli skarbowych prowadzonych wśród przedsiębiorców. Jednak to co niepokoi prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” to fakt, że jednocześnie diametralnie rośnie liczba odwołań od decyzji urzędników skarbowych. W branży elektronicznej w III kwartale br. w porównaniu z ubiegłym rokiem było ich o niemal 100 proc. więcej (wzrost do 227).

To, czy zatem postanowienie wydane wobec tych skontrolowanych przedsiębiorców było zasadne dowiemy się dopiero za jakiś czas, po decyzji sądów. Wiemy jednak, że kontrolerzy skarbowi kwestionowali odliczenia VAT także firmom, których pośrednim kontrahentem, czy faktycznie nieznanym dla niego, były firmy uczestniczące w tzw. karuzeli podatkowej. Uszczelnianie systemu podatkowego nie może polegać jedynie na zwiększaniu liczby kontroli skarbowych, a tym bardziej nie powinno odbywać się kosztem przedsiębiorców uczciwie płacących podatki – zauważył prezes Michał Kanownik.

Jego zdaniem potrzebne jest wypracowanie kompleksowych rozwiązań uszczelniających system podatkowy – nie tylko na poziomie krajowym, ale i europejskim. Branża elektroniczna jest gotowa w tej kwestii współpracować z rządem. Liczy także na aktywny udział polskich władz w wypracowywaniu rozwiązań w Unii Europejskiej.

Zgadzam się z rekomendacją ekspertów PwC, że konieczna jest intensyfikacja dialogu między urzędnikami skarbowymi a przedsiębiorcami. Stoimy przecież po tej samej stronie. Nam tak samo zależy na wyeliminowaniu oszustów podatkowych z rynku” – powiedział Kanownik. W ocenie przedstawiciela branży elektronicznej potrzebne jest również wypracowanie takiego mechanizmu, który pozwoli na lepsze i trafniejsze typowanie przez organy skarbowe firm do kontroli. Jak zauważa, kontrolerzy skarbowi powinni zajmować się organizatorami przestępstw podatkowych, a nie wyciągać konsekwencje wobec ich ofiar.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze