Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rząd chce zmniejszyć spożycie alkoholu. Rozważa wycofanie „małpek”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 września 2016, 12:51

    Aktualizacja: 22 września 2016, 13:25

  • 5
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z nadmiernym spożyciem alkoholu. Ma w tym pomóc wycofanie produkcji i zakaz sprzedaży tzw. „małpek”, czyli małych butelek z alkoholem, które w Polsce stanowią już 1/3 ogólnej liczby wódek i likierów w kraju.

Problem spożywania nadmiernych ilości alkoholu trapi nie tylko Ministerstwo Zdrowia, które rozważa wycofanie „małpek” ze sprzedaży. Pomysłów na walkę z piciem zbyt dużych ilości alkoholu przez rodaków nie brakuje. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) uważa, że ograniczenie sprzedaży małych butelek wódki nie rozwiąże problemu, a wręcz przeciwnie – mimo wyższej ceny, może zachęcić do kupna trunku w większym opakowaniu.

Według PARPA, rozwiązaniem problemu może być podniesienie ceny poprzez wprowadzenie stawki minimalnej, która miałaby wynosić minimum 2 złote za 10 gramów czystego alkoholu. Oznacza to, że cena półlitrowej butelki wódki wynosiłaby 40 złotych. Agencja twierdzi, że nie przyniosłoby to strat dla budżetu państwa.

Kwestia „małpek” oraz wprowadzenia ceny minimalnej za porcję alkoholu wciąż pozostaje jednak w sferze planów Ministerstwa Zdrowia.

/wp.pl

Powiązane tematy

Komentarze