Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Apel premier Szydło do prezydenta-elekta USA: Polska potrzebuje wsparcia Stanów Zjednoczonych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 16 listopada 2016, 07:56

  • 3
  • Tagi: Beata Szydło Donald Trump gospodarka polityka USA
  • Powiększ tekst

Polska potrzebuje wsparcia ze strony USA w tej sytuacji geopolitycznej, w której się znajdujemy - mówiła w środę premier Szydło. Jak podkreśliła, najważniejsze jest to, żeby nowy prezydent Donald Trump zbudował administrację, która będzie chciała pogłębiać współpracę z Polską.

Premier była pytana w środę w TVN 24, czy wierzy w to, że Donald Trump pomoże Polsce odzyskać od Rosji wrak tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. "Mam nadzieję, że Donald Trump po pierwsze będzie wywiązywał się z tych deklaracji i zobowiązań, które złożył w kampanii wyborczej wobec Polaków. Mówił też i o kwestii katastrofy smoleńskiej, i o wraku" - powiedziała Szydło.

"Ale przede wszystkim dla mnie najważniejsze jest to, żeby Donald Trump zbudował administrację, która będzie z Polską chciała współpracować, pogłębiać naszą współpracę i żebyśmy przede wszystkim byli pewni, że te zobowiązania, które tutaj, na szczycie NATO w Warszawie zostały podjęte, były dotrzymane" - zaznaczyła szefowa rządu.

Jak podkreśliła, elity polityczne, wśród których panuje "histeria" po wyborze Trumpa na prezydenta USA, są "oderwane zupełnie od rzeczywistości, są w zupełnie w innym miejscu niż ludzie, którzy dokonują wyborów". "W Ameryce wygrała demokracja, to ludzie zadecydowali, że chcą Donalda Trumpa prezydentem" - dodała premier.

Jak podkreśliła, ze spokojem czeka na moment ogłoszenia przez Trumpa składu swojej administracji. Według Szydło samą prezydenturę będziemy mogli oceniać, kiedy obecny prezydent elekt ją rozpocznie.

"Sądzę, że dla Polski najważniejsze jest to, żeby przede wszystkim te relacje ze Stanami Zjednoczonymi, które są jednym z naszych partnerów strategicznych, były jak najlepsze, jak najbardziej zbliżały nas do siebie" - powiedziała premier. "Polska potrzebuje tego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych w tej sytuacji geopolitycznej, w której w tej chwili się znajdujemy" - dodała.

PAP/ as/

Komentarze