Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Podatek handlowy trafi przed unijny sąd

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 1 grudnia 2016, 10:55

  • 0
  • Tagi: Komisja Europejska MSZ podatek polityka skarga
  • Powiększ tekst

Strona polska uważa, że Komisja Europejska błędnie potraktowała tzw. podatek handlowy jako pomoc państwa. "Taka jest nasza opinia i będziemy te argumenty przedstawiać" - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do skierowania przez Polskę do TSUE skargi na decyzję KE.

Komisja Europejska nie jest nietykalna, po prostu też nie można powiedzieć, że jest nieomylna. Uważamy, że mamy prawo do takich decyzji finansowych, podatkowych i będziemy to dowodzić - powiedział w czwartek Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Dodał, że zdaniem Polski KE potraktowała błędnie podatek handlowy jako pomoc publiczną. "Taka jest nasza opinia, będziemy te argumenty przedstawiać" – powiedział.

Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE w sprawie tzw. podatku handlowego. W skardze stwierdzono, że Komisja dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

We wrześniu KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem o podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Komisja wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli.

Polska zaskarżyła decyzję Komisji w całości. Jak podała rzeczniczka MSZ, w skardze zarzucono Komisji błędną kwalifikację podatku jako pomocy państwa. Polska zarzuca też KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Wśród zarzutów znalazło się także niewystarczające uzasadnienie przez KE zaskarżonej decyzji.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Podatek miał obowiązywać od września 2016 r.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że trwają prace nad nową wersją podatku handlowego. Ale zastrzegł, że decyzję w tej sprawie podejmie rząd, poza tym zapowiedział współpracę z KE, aby uniknąć podobnych zastrzeżeń jak przy pierwszej ustawie.

O zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzji KE nakazującej zawieszenie poboru podatku handlowego w Polsce zwrócił się do MSZ resort finansów. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk w liście do szefa MSZ podkreślił, że reakcja KE w sprawie podatku handlowego stoi w sprzeczności z innymi działaniami na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Może być też uznana za dyskryminację Polski w kontekście podobnych podatków funkcjonujących we Francji lub Hiszpanii.

PAP, MAS

Komentarze