Informacje

Ukraina: Największy bank został znacjonalizowany. Był niewypłacalny

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 grudnia 2016, 09:06

  • 1
  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Ukrainy uznał, że największy bank w tym kraju, PrywatBank, jest niewypłacalny - oświadczyła w poniedziałek szefowa NBU Wałeria Hontariewa, tłumacząc podjętą przez rząd decyzję o jego nacjonalizacji.

Regulator zwrócił się w związku z tym do rządu z propozycją przekazania tego banku, ważnego dla systemu finansowego kraju, na własność państwa - powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.

Hontariewa wyraziła przekonanie, że nacjonalizacja PrywatBanku nie doprowadzi do wyprowadzenia z niego depozytów.

W związku z tym, że duża część wkładów to depozyty terminowe, a ważne jest, że jest to (już) w 100 procentach bank państwowy, który gwarantuje zachowanie wkładów, nie oczekujemy znacznego wyprowadzenia depozytów i nie przewidujemy, że wpłynie to na rynek walutowy i poziom inflacji - podkreśliła.

Szef rady nadzorczej NBU Bohdan Danyłyszyn przekonywał, że nacjonalizacja PrywatBanku to dobra decyzja, która w żaden sposób nie zagraża jego klientom. "W obecnych warunkach decyzja w sprawie PrywatBanku jest odpowiedzialna i tworzy fundament dla dalszej działalności i PrywatBanku, i całego systemu bankowego państwa" - napisał na swoim Facebooku.

Danyłyszyn zapewnił, że przejęcie 100 procent akcji PrywatBanku przez państwo gwarantuje zachowanie środków jego klientów. "Jest to gwarancja, że wszystkie wkłady oszczędności są bezpieczne. Klienci banku nie mają powodów do zmartwienia; państwo przejmuje całą odpowiedzialność za ich pieniądze" - podkreślił.

Poinformował również, że nacjonalizacja banku odbywa się w uzgodnieniu z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Danyłyszyn wyjaśnił także, że państwo przejmuje kontrolę nad bankiem na życzenie jego dotychczasowych właścicieli. "Prywatni akcjonariusze PrywatBanku zwrócili się do rządu z propozycją, by państwo, w interesie klientów, zostało jego całkowitym właścicielem. Jest to gwarancja dalszej i konsekwentnej pracy z klientami banku" - zaznaczył.

Minister finansów Ołeksandr Danyluk poinformował, że ze "względów proceduralnych" PrywatBank wstrzymuje w poniedziałek na jeden dzień obsługę osób prawnych; osoby fizyczne mają być obsługiwane jak zwykle. "Innych ograniczeń nie przewidziano i nie mają one miejsca" - zapewnił.

Rząd Ukrainy podjął decyzję o nacjonalizacji największego banku kraju w niedzielę. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej rządu. Państwo przejmie 100 proc. akcji PrywatBanku, by zapewnić stabilność finansów kraju - wyjaśniono.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie ma wydać w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko oraz premier Wołodymyr Hrojsman.

PrywatBank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy. 41,66 proc. jego akcji należy do biznesmena-oligarchy Ihora Kołomojskiego, a 33,25 proc. do Giennadija Bogoliubowa.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze