Informacje

Polska goni Grecję. Ale tylko w liczbie nowo zarejestrowanych samochodów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 19 kwietnia 2017
  • 09:39
  • 2
  • Tagi: biznes motoryzacja samochód Unia Europejska wyniki
  • Powiększ tekst

** W marcu w Polsce zarejestrowano o 26 proc. więcej nowych samochodów osobowych niż przed rokiem. Ale rekordzistami okazali się mieszkańcy kraju ponoć pogrążonego w głębokim kryzysie. W Grecji liczba nowych rejestracji wzrosła o prawie 50 proc.

Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 49 429 szt. w marcu br., co oznacza wzrost o 26 proc. r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów. ACEA podało, że w całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty) popyt na nowe samochody wzrósł w marcu o 11,2 proc. r/r do 1 891 583 szt., z 1 701 511 rok wcześniej. Najwyższe wzrosty odnotowano w Grecji (+49,5 proc.) w Bułgarii (+34,8 proc.), oraz w Chorwacji (+31,5 proc.).

Idziemy na kolejny rekord. Ubiegły rok zakończyliśmy wynikiem stulecia, a wewnętrzny popyt na nowe samochody w ciągu pierwszych trzech miesięcy pozwala nam sądzić, że w całym 2017 roku przekroczymy kolejną granicę wyznaczoną w 2000 roku, kiedy w Polsce w sumie zostało sprzedanych 479 tys. nowych osobówek. Znaczący udział w tym nadal będą mieć firmy, które kupują dwa razy więcej aut niż klienci indywidualni. Ponadto, dużo mocniej niż cały rynek rośnie segment premium. W marcu zanotowaliśmy wzrost aż o 37 proc. w porównaniu do wyniku sprzed roku. Oba trendy - naszym zdaniem - powinny utrzymać się w kolejnych miesiącach - skomentował dane ACEA prezes Exact Systems Paweł Gos, cytowany w komunikacie.

Jego zdaniem, uda się utrzymać taki wysoki przyrost nowych rejestracji w całym roku.

Prognozując wynik całoroczny, uważamy, że w zasięgu ręki jest wypracowanie zdecydowanie lepszego wyniku niż w 2016 roku na poziomie 15-20 proc. r/r. Uzyskaniu takiej dynamiki powinny sprzyjać niskie bezrobocie oraz rosnący popyt konsumpcyjny, wzmacniany od niemal roku programem rządowym 500+ - dodał.

W marcu br. najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w Polsce była Skoda. Druga na liście uplasowała się Toyota, na najniższym miejscu podium znalazł się Volkswagen.

Z danych ACEA wynika, że w marcu br. Europejczycy kupili niemal 1,9 mln nowych osobówek (+11,2 proc. r/r). W trzecim miesiącu tego roku na zielono możemy zaznaczyć właściwie wszystkie największe rynki europejskie takie jak Niemcy (+11,4 proc. r/r), Francja (+7 proc. r/r), Wielka Brytania (+8,4 proc. r/r) czy Włochy (+18,2 proc. r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 4 proc. r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

ISBnews, MS

Komentarze