Informacje

Ustawa uwłaszczeniowa być może już od lipca

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 11 maja 2017
  • 13:05
  • 0
  • Tagi: mieszkanie prawo uwłaszczenie właściciel gruntu
  • Powiększ tekst

Ustawa, która spowoduje, że Polacy staną się właścicielami gruntów, wejdzie w życie być może już od 1 lipca - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów wprowadzimy w lipcu, najpóźniej w październiku, jeżeli coś się nie powiedzie - poinformował PAP Kazimierz Smoliński.

Dodał, że "rząd chce, aby projekt wszedł w życie na początku kwartału". Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się ich właścicielami.

Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 rocznych rat - przyznał Smoliński.

Po tym czasie staną się właścicielami gruntów i nie będą już musieli wnosić opłat. Będzie można spłacić całość w jednej racie.

Wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi - powiedział wiceminister.

Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa.

Gminy za własne grunty będą mogły zastosować tę ulgę, ale to będzie leżeć w ich gestii - powiedział Smoliński.

Wiceminister podkreślił, że ustawa przyniesie ulgę właścicielom, a także gminom.

Do tej pory opłaty za użytkowanie wieczyste zmieniały się często, bardzo często rosły, zaskakując właścicieli - powiedział.

Wysokość opłat zaskakiwała też gminy, które w tej sytuacji musiały reorganizować swoją pracę. Jak przyznał PAP Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln właścicieli.

Na podst. PAP

Komentarze