Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Mieszkanie Plus to duży impuls inwestycyjny dla samorządów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 lipca 2017, 15:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Program Mieszkanie Plus ma być nie tylko impulsem dla poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków ale może też przyczynić się do rozwoju samorządów - mówił podczas rozpoczęcia budowy mieszkań w Gdyni prezydent miasta Wojciech Szczurek.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek powiedział dziennikarzom, że mieszkania w dzielnicy Kacze Buki będą budowane przez prywatnego dewelopera, firmę Invest Sarko z Gdyni na prywatnym 1,5 ha terenie. Firma podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę na dostarczenie 171 mieszkań do programu.

CZYTAJ TEŻ: Gdynia: Budowa 171 mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus

Mieszkania mają powstać w ciągu kilkunastu miesięcy. Jest to pierwsza w kraju taka umowa w sprawie programu Mieszkanie plus. "To nie jest jedyny obszar realizacji programu Mieszkanie plus w Gdyni" - podkreślił Szczurek.

Wyjaśnił, że w dzielnicy Kacze Buki trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego, który stworzy możliwość, aby w tej części Gdyni mogło być realizowanych więcej takich projektów.

Również gmina w północnej części miasta przygotowuje teren o powierzchni 7 ha, który będzie przekazywała do realizacji programu - poinformował prezydent Gdyni. Nie ukrywa, że gmina wierzy, że "dla młodych gdynian to ważna i ciekawa szansa na rozwiązanie swoich problemów mieszkaniowych".

CZYTAJ TEŻ: Morawiecki: Mieszkanie plus zmieni relacje gospodarcze i społeczne

Jednak program Mieszkanie Plus ma być nie tylko szansą dla tych Polaków, którzy poszukują własnego mieszkania ale i dla samych samorządów. Jak wskazywał podczas swojego wystąpienia prezydent Gdyni faktem jest, iż gdyńska część projektu mieszkaniowego budowana jest w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum miasta, jednak Mieszkanie Plus już jest realizowane w ramach szeregu inwestycji poprawiających łączność Kaczych Buków nie tylko z resztą Gdyni ale i innymi miastami Pomorza.

Jak wskazywał Szczurek, w chwili finalizacji budowy mieszkań dzielnica ma być połączona z kaszubską częścią województwa oraz tzw. Małym Trójmiastem Kaszubskim poprzez budowę Trasy Kaszubskiej, będącej jedną z kilku inwestycji samorządowych, mających nieco udrożnić ruch na głównych arteriach a także pomóc w skomunikowaniu już istniejących dzielnic.

Gdynia nie jest jedynym samorządem, który poprzez dołączenie do programu Mieszkanie Plus liczy na impuls inwestycyjny związany z własnymi planami infrastrukturalnymi. Krótko po ogłoszeniu programu Mieszkanie Plus rok temu ponad 30 samorządów podpisało listy intencyjne w sprawie uczestnictwa w programie. Jak wskazywał w czasie swojego wystąpienia w Gdyni wicepremier Mateusz Morawiecki grunty na rzecz programu pozyskiwane są nie tylko w porozumieniu z samorządami ale też takimi instytucjami jak Agencja Mienia Wojskowego czy PKP.

as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze