Informacje

Bielan: wizyta Trumpa ważna dla relacji z USA, pokazuje też wagę inicjatywy Trójmorza

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 lipca 2017, 15:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce będzie bardzo ważna dla naszych relacji bilateralnych; pokazuje też wagę inicjatywy Trójmorza - ocenił w poniedziałek wicemarszałek Senatu, polityk Polski Razem Adam Bielan

Prezydent USA będzie gościł w Warszawie w dniach 5-6 lipca. W czwartek będzie rozmawiał w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich.

To będzie bardzo ważna wizyta w ramach naszych bilateralnych relacji z USA. Spodziewamy się deklaracji prezydenta Trumpa dotyczących siły Sojuszu Północnoatlantyckiego, potwierdzenia artykułu 5, który mówi o solidarnej obronie każdego kraju z Paktu Północnoatlantyckiego, który zostanie zaatakowany - skomentował wizytę Bielan.

Spodziewamy się również postępu prac w naszej współpracy jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne - dodał przypominając, że przed dwoma tygodniami do Polski dotarł pierwszy statek z dostawą gazu skroplonego z USA. Chcielibyśmy, aby te dostawy miały charakter trwały - powiedział.

Bielan zaznaczył ponadto, że prezydent USA przybywa do Warszawy na szczyt Trójmorza, co jest dowartościowaniem tej inicjatywy.

Jeśli lider supermocarstwa przyjeżdża na szczyt Trójmorza, to pokazuje wagę tej inicjatywy - stwierdził.

W ocenie Bielana wizyta Trumpa w Warszawie będzie miała również "pewien wymiar związany z polityką historyczną".

Jak dodał, wystąpienie Trumpa odbędzie się na pl. Krasińskich na tle Pomnika Powstańców Warszawskich.

Z całą pewnością do tego pomnika i do heroizmu powstańców warszawskich (Trump - PAP) nawiąże - powiedział wicemarszałek Senatu.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze