Informacje

Iran: Parlament za zwiększeniem środków na program rakietowy. To odpowiedź na kolejne amerykańskie sankcje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 13 sierpnia 2017
  • 12:38
  • 0
  • Tagi: Iran polityka sankcje USA uzbrojenie wojna
  • Powiększ tekst

Parlament w Iranie w niedzielnym głosowaniu poparł projekt ustawy zwiększającej środki na irański program rakietowy i elitarne jednostki Strażników Rewolucji w odpowiedzi na najnowsze sankcje nałożone na Iran przez USA - poinformowały państwowe media

Projekt ustawy o "przeciwdziałaniu terrorystycznym i awanturniczym działaniom Stanów Zjednoczonych" został przyjęty zdecydowaną większością głosów, przy okrzykach "Śmierć Ameryce!" wznoszonych przez niektórych deputowanych - przekazał nadawca IRIB.

Dokument ten przewiduje, że irański rząd i siły zbrojne opracują strategię przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka na świecie przez USA oraz zapewnią wsparcie irańskim instytucjom i obywatelom, którzy ucierpieli na skutek amerykańskich sankcji.

Ponadto równowartość 260 mln dolarów miałaby zostać przeznaczona na irański program pocisków balistycznych oraz na siły specjalne Armii Strażników Rewolucji Islamskiej - brygadę al-Kuds, która uczestniczy w walkach w Iraku i Syrii.

Wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi powiedział deputowanym, że rząd popiera projekt ustawy oraz że jest on "pomyślany tak, by nie naruszał postanowień porozumienia atomowego (podpisanego w 2015 roku przez Iran i sześć światowych mocarstw - PAP) i nie dawał pretekstów naszym przeciwnikom" - podała irańska agencja prasowa IRNA.

Zanim stanie się obowiązującym prawem, projekt ustawy musi jeszcze zostać poddany pod drugie głosowanie w parlamencie, a następnie przedłożony do ostatecznego zatwierdzenia Islamskiej Radzie Strażników Konstytucji.

Na początku sierpnia USA nałożyły nowe sankcje na Iran w związku z rozwijanym przez ten kraj programem rakietowym. Władze w Teheranie twierdzą, że nie prowadzi prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić ładunki atomowe, czego zakazuje im rezolucja ONZ i co zarzucają im USA.

SzSz(PAP)

Komentarze