Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Atomowy przekręt, czyli jak próbowano kręcić lody na budowie polskiej elektrowni jądrowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 maja 2013, 12:27

    Aktualizacja: 21 maja 2013, 16:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach przez poprzedni zarząd spółki PEG EJ1 skierowało do prokuratury CBA. Biuro badało zamówienia publiczne, udzielane przez spółkę w latach 2010 i 2011.

Jak poinformował PAP rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński, w trakcie kontroli weryfikowano zamówienia między innymi na zakup usługi "budowania i propagowania pozytywnych emocji związanych z planowanymi strategicznymi inwestycjami na obszarze Pomorza, w szczególności związanymi z energetyką jądrową".

W wyniku kontroli szef CBA Paweł Wojtunik skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie dot. możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach przez osoby pełniące w okresie objętym kontrolą funkcję prezesa i wiceprezesa spółki - dodał Dobrzyński.

Chodzi o możliwe nieprawidłowości w dwóch umowach na ponad 11 mln zł podpisanych w 2010 i 2011 r.

Od lipca 2012 r. spółka ma nowy zarząd. Jak poinformowała PAP PGE EJ1, spółka nie zna treści zawiadomienia, skierowanego do prokuratury przez CBA i wobec tego nie komentuje tych informacji.

Głos zabrał natomiast poseł Zbigniew Kuźmiuk - "Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez były już zarząd spółki PGE EJ1, polegającego na przekazaniu kwoty 11 mln zł do klubu sportowego siatkarek Trefl Sopot w ramach zakupu usługi, która w dokumentach spółki została opisana w sposób następujący „budowanie i propagowanie pozytywnych emocji związanych ze strategicznymi inwestycjami na obszarze Pomorza w szczególności związanymi z energetyką jądrową”."


PGE EJ1 jest spółką celową Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

ll, PAP

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl:"Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu"

Pakiet dwóch tytułów - Druga książka 50% taniej !
Defraudacja i korupcja - Nigel Lyer, Samociuk Martin - Zapobieganie i wykrywanie : Jak bronić się przed korupcją

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze