Informacje

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Sukces polskich unii kredytowych. Bierecki: "sześciu młodych ludzi zaczęło budować w Polsce unie kredytowe z niczego, od zera"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 lipca 2012, 12:46

    Aktualizacja: 16 lipca 2012, 12:47

  • 0
  • Powiększ tekst

Historia unii kredytowych w Polsce i ich przyszłość w świecie była jednym z głównych motywów uroczystego otwarcia światowego kongresu WOCCU. Nic dziwnego, konferencja odbywa się w Gdańsku - mieście "Solidarności".

20 lat od powołania pierwszej kasy oszczędnościowo-kredytowej w Polsce. Rozpoczęła ona swoją działalność 31 sierpnia 1992 r. w gdańskiej Elektrociepłowni.

Po latach komunizmu, w czasie wyprowadzania wojsk sowieckich z Polski, przejścia z gospodarki komunistycznej do realiów wolnego rynku, po latach odzyskiwania niepodległości sześciu młodych ludzi zaczęło budować w Polsce unie kredytowe z niczego, zaczynając od zera.  Bez waszej pomocy nie byłoby to możliwe. To polska idea Solidarności była w tym pomocną.  Życzę pięknych dni w naszym pięknym kraju

- powiedział w swoim rozpoczynającym kongres wystąpieniu Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK.W wyemitowanym delegatom filmie pokazano zaś historię systemu SKOK-ów w Polsce, podkreślając m.in. rolę Lecha Kaczyńskiego, późniejszego prezydenta RP, w tworzeniu fundacji na rzecz rozwoju polskich związków finansowych na początku lat 90.

Nim zaczęły się wystąpienia sala witała poszczególne wprowadzane flagi państw, uczestników konferencji. Entuzjastycznie witane były delegacje USA, Polski, Brazylii. Aplauz świadczył o sile delegacji. Tutaj prym wiedli Amerykanie, Brazylijczycy, Kanadyjczycy, goście z Ghany oraz naturalnie Polacy - gospodarze konferencji. Dumnie wniosła polską flagę Julita Jarkowska z Kasy Stefczyka.

Polskie unie kredytowe, polskie kasy pomogły po latach komunizmu otrząsnąć się ekonomicznie Polsce

- stwierdziła prowadząca ceremonię Marlene Shiels, British Director of the World Council of Credit Unions. Nie szczędziła też Polakom komplementów.

Chronimy naszych członków przed wyzyskiem. To nas odróżnia od banków. Dodaliśmy też do unii kredytowych nowy postulat - solidarność

- dodawał zaś prezes Bierecki.

Manuel Rabines z Peru przywitał gości po hiszpańsku w mieście narodzin Solidarności.

Unie kredytowe to nie tylko instytucje finansowe. To nowoczesne organizacje mające na celu walkę z biedą i wykluczeniem społecznym. Dołączyło do nas ostatnio liczne grono kolejnych członków

- mówił Rabines.

ZOBACZ:ASG

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze