Informacje

THE ECONOMIST: Unie kredytowe rosną w siłę - w ciągu 15 lat przyłączyło się do nich ponad 100 mln osób!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 listopada 2015, 13:29

  • Powiększ tekst

W ciągu ostatnich 15 lat liczba członków unii kredytowych na świecie podwoiła się – informuje na swoich stronach prestiżowy The Economist. Brytyjski tygodnik zauważa, że od 2000 roku do unii kredytowych na całym świecie przyłączyło się już ponad 100 milionów ludzi.

The Economist zauważa, że od 2000 roku liczba członków unii kredytowych na świecie wzrosła ze 108 do 217 milionów. Wartość powierzonych uniom, do których należą też polskie SKOK-i, oszczędności wzrosła o ponad 130 procent.

Wśród przyczyn nieustannego wzrostu popularności spółdzielczych instytucji finansowych, brytyjski tygodnik ekonomiczny wymienia odporność unii kredytowych na załamania dotykające sektor finansów. Powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy, The Economist przypomina – Unie kredytowe okazały się bardziej odporne, niż banki. Bez usilnego dążenia do uzyskiwania krótkoterminowych zysków, unie ponosiły mniejsze ryzyko.

Globalny sukces sektora spółdzielczości finansowej przekłada się także na sukcesy lokalne. Unie kredytowe w Wielkiej Brytanii połączyły już ponad milion członków. Według danych opublikowanych przez Bank of England, brytyjskie unie notują znaczący wzrost popularności wyrażany nie tylko liczbą oszczędzających, ale też wartością złożonych przez nich depozytów. Ta ostatnia przekracza już 1,13 miliarda funtów.

Według danych Bank of England, między kwietniem a czerwcem 2015 roku, do unii kredytowych, każdego dnia dołączało średnio 376 nowych członków. Dyrektor generalny Stowarzyszenia Brytyjskich Unii Kredytowych (ABCUL) podkreśla – nieprzerwany rozwój unii kredytowych w Wielkiej Brytanii jest niezwykle budujący. To swoisty hołd dla wysiłku przedstawicieli unii kredytowych, którzy podejmują kolejne działania w celu zapewnienia usług dla jak najszerszej grupy odbiorców.

Brytyjskie unie kredytowe, zrzeszone w ABCUL, a także w Światowej Radzie Unii Kredytowych (WOCCU), realizują międzynarodowy program WOCCU 2020 Vision for Credit Unions zakładający pozyskanie 50 milionów nowych członków spółdzielczości finansowej na świecie, w ciągu najbliższych lat. Program spotkał się z akceptacją Banku Światowego, który włączył koncepcję Światowej Rady do programu ułatwiania i upowszechniania dostępu do usług finansowych.

Celem rozwoju unii kredytowych jest nie tyle zwiększenie zakresu działalności i liczby członków samych instytucji, ale przede wszystkim rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości dzięki dostępowi do środków finansowych. Zarówno organizacje międzynarodowe, jak i szereg instytucji administracji na poziomie poszczególnych krajów docenia przede wszystkim wkład unii kredytowych w zwalczanie lichwy i redukcję wykluczenia społecznego. Podobną misję pełnią w Polsce spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które – jak podkreślają przedstawiciele międzynarodowej społeczności – należą do grona liderów spółdzielczości finansowej na świecie.

Od 2013 do 2015 roku na czele WOCCU – zrzeszającej unie kredytowe z całego świata – stał Grzegorz Bierecki, twórca polskich SKOK-ów. Czas, w którym Grzegorz Bierecki przewodniczył WOCCU nacechowany był błyskawicznym rozwojem spółdzielczych instytucji finansowych na całym świecie. Do Światowej Rady przyłączyło się ponad 1000 kas, zbudowanych w Europie, obu Amerykach, Azji i Afryce. Instytucje te zrzeszają w sumie ponad 17 milionów członków.

Brian Branch, prezydent Światowej Rady Unii Kredytowych podkreśla - ogólnoświatowy trend prowadzący do zwiększania efektywności i wydajności unii kredytowych sprawi, że będą się one skłaniały właśnie ku polskiemu systemowi ujednolicenia swojego modelu biznesowego. – Dziękujemy za to, co osiągnęliście i za to, że stanowicie wzór dla świata – dodawał Branch podczas wizyty w Polsce, w 2015 roku, kiedy w imieniu WOCCU odbierał nagrodę Feniksa – najwyższe wyróżnienie polskiego sektora SKOK.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych