Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Po milionie na do widzenia dla prezesów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 września 2013, 08:56

    Aktualizacja: 4 września 2013, 09:19

  • 2
  • Powiększ tekst

Odświeżenie zarządu KGHM może kosztować nawet 2,2 mln. złotych. Takie wyliczenia przeprowadził portal legnica24. "Po 740 tys. zł odprawy plus 355 tys. zł z tytułu zakazu konkurencji (...) takie pieniądze trzeba wypłacić odwołanym wiceprezesom KGHM: Włodzimierzowi Kicińskiemu i Adamowi Sawickiemu." - czytamy na stronie.

W sumie poniedziałkowe odświeżenie zarządu będzie kosztować spółkę ok. 2,2 mln zł. Kosztowałyby więcej, ale była wiceprezes Dorota Włoch zostaje w KGHM, więc na niej firma mogła zaoszczędzić.

Jaka jest podstawa prawna tak wysokich odpraw dla prezesów?

Członkom zarządu KGHM, odwołanym przed terminem rozwiązania umowy, należy się odprawa w wysokości 10-krotnego wynagrodzenia podstawowego. W kontrakty menadżerskie prezesów od lat zwyczajowo wpisywano też odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji: przez okrągły rok spółka wypłacała im co miesiąc 40 procent podstawowego wynagrodzenia. W zamian żądała, by  w tym czasie nie podjęli pracy, w której mogli by wykorzystać  wiedzę zdobytą w czasie zarządzania Polską Miedzią przeciwko interesom KGHM.

Skąd wzięły się tak wielkie wymagania finansowe prezesów? Wszystko odbywa się w majestacie prawa.

Po wprowadzonych w 2010 roku podwyżkach dla zarządu, wysokość odpraw poszybowała w górę. Z naszych szacunków wynika, że zarabiając miesięcznie po 74 tys. zł brutto wiceprezesi powinni dostać 740 tys. zł jednorazowej odprawy i po ok. 30 tys. zł co miesiąc do sierpnia 2014 roku.

Tak właśnie buduje się zamożność wąskiej kasty. Szeregowy pracownik może najwyżej liczyć na wypłatę podstawowej pensji w terminie.

legnica24/ as/

 

 

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

Tylko w naszym wSklepiku.pl do nabycia kubek lemingowy wPolityce.pl.

Najgorętszy gadżet sezonu. Idealny dla wszystkich miłośników lemingozy. Kubek o głębokim wnętrzu.

Oni są lemingami - a Ty? Oni piją kawę ze starbunia - Ty możesz ją pić z naszego kubka! Najlepsza kawa, najsłodsza herbata - tylko z lemingowego kubka wPolityce.pl!

Kubek lemingowy wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze