Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Polskie MSZ popiera umowę TTIP ze względów politycznych i strategicznych

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 18 września 2013, 07:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Radosław Sikorski spotkał się we wtorek z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Szef MSZ zapewnił, że resort będzie popierał podpisanie umowy o wolnym handlu między UE i USA. W październiku odbędzie się seminarium ws. umowy z udziałem polskich przedsiębiorców.

"MSZ będzie popierał podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i USA ze względów politycznych i geostrategicznych" - mówił na spotkaniu Sikorski, cytowany w przesłanym PAP komunikacie resortu.

MSZ podkreślił, że Sikorski i wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach rozmawiali z przedstawicielami świata biznesu o polsko-amerykańskich relacjach gospodarczych.

Według MSZ Sikorski przypomniał podczas spotkania, że ministerstwo aktywnie promuje podpisanie umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP).

Cytowana w komunikacie Stelmach mówiła, że w interesie Polski jest jak najszybsze podpisanie umowy. "Zyskają na tym wszystkie zainteresowane strony - USA, UE, ale przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa, które już w tej chwili są bardzo konkurencyjne, zwłaszcza pod względem cen produktów" - podkreśliła wiceminister.

W jej ocenie, podpisanie umowy może być okazją do zacieśnienia relacji gospodarczych między Polską a USA. Sikorski dodał, że korzyścią odczuwalną przez wszystkich Polaków byłby m.in. eksport gazu LNG z USA do Europy - podkreślił MSZ w komunikacie.

Resort poinformował ponadto, że w październiku z inicjatywy MSZ zorganizowane zostanie seminarium z udziałem przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, które poświęcone będzie m.in. negocjowanej umowie między UE a Stanami Zjednoczonymi. Strefa wolnego handlu, która powstałaby po podpisaniu umowy objęłaby około 40 proc. światowej produkcji i 30 proc. światowych obrotów handlowych - podkreśliło ministerstwo.

Pierwsza tura negocjacji w sprawie TTIP prowadzona była w 13 grupach tematycznych. Druga runda odbędzie się na początku października w Brukseli. Zdaniem unijnych źródeł możliwe jest zakończenie rozmów w ciągu dwóch lat.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze