Informacje

Co dalej z TTIP?

Stanisław Koczot

Stanisław Koczot

zastępca Redaktora Naczelnego "Gazety Bankowej"

  • Opublikowano: 30 maja 2017, 16:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Temat TTIP, umowy o wolnym handlu między UE a USA, nie był poruszany podczas spotkania grupy G7, poinformowała wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström

Podczas szczytu najbogatszych państw G7, który odbył się w Taorminie na Sycylii, nie była omawiana kwestia TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego). Mateusz Morawiecki powiedział „Gazecie Bankowej”, że taką informację przekazała mu komisarz Cecilia Malmström podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli.

Nie wiemy do końca, w jakim stanie znajduje się ten projekt, z punktu widzenia administracji amerykańskiej i negocjacji z Brukselą – stwierdził wicepremier.

TTIP miał regulować relacje handlowe między USA i Unią Europejską. Umowa była negocjowana od trzech lat, ale po zwycięstwie Donalda Trumpa rozmowy ustały. UE twierdzi, że nie oznacza to zakończenia negocjacji.

Wicepremier pytany przez „Gazetę Bankową” o zainteresowanie strony duńskiej projektem Baltic Pipe (Mateusz Morawicki spotkał się w poniedziałek w Brukseli z duńskim ministrem energii i klimatu), powiedział, że potrzeby Kopenhagi są zabezpieczone, więc nie jest ona zainteresowana nim tak bardzo jak my.

Dałem jednak ministrowi do zrozumienia, że jest to dla nas bardzo ważny projekt gospodarczy i polityczny, będziemy bardzo zadowoleni ze wsparcia duńskiego przy budowie tego gazociągu – powiedział Mateusz Morawiecki.

SK

Powiązane tematy

Komentarze