Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Papież Franciszek zwraca się do biskupów aby nie oddawali się pokusie karierowiczostwa i nie zamieniali w "książęta"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 września 2013, 15:24

    Aktualizacja: 20 września 2013, 11:48

  • Powiększ tekst

Papież Franciszek przestrzegł dziś biskupów przed pokusą karierowiczostwa i "mentalności książąt". Nie możecie być "biskupami lotniskowymi" podróżującymi po świecie - mówił podczas spotkania z mianowanymi ostatnio hierarchami, którzy goszczą w Watykanie.

"Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa" - zaapelował papież. Zwrócił uwagę na potrzebę "pokory, umiaru" i na koncentrowaniu się na istocie posługi.  "My duszpasterze nie jesteśmy ludźmi z mentalnością książąt" - przypomniał Franciszek. I dodał: "Nie tylko słowem, ale przede wszystkim konkretnym świadectwem życia jesteśmy nauczycielami i wychowawcami naszego ludu". "Głoszenie wiary wymaga dostosowania życia do tego, czego się naucza" - mówił papież. Apelował do biskupów, by pozostali w swych diecezjach, nie szukali zmian i awansów.

"Unikajcie zgorszenia, jakim jest bycie biskupami lotniskowymi" - prosił Franciszek. Wskazał nowo mianowanym ordynariuszom, że ich najważniejszym zadaniem jest być blisko powierzonych ich opiece wiernych. "Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami" - wzywał.

"W naszych czasach można bez trudu podróżować, przenosić się z miejsca na miejsce" - podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na to, że stara zasada, iż biskup ma przede wszystkim rezydować w swej diecezji "nie wyszła z mody".

(PAP)

sw/ ap/

 

 

---------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------

Polecamy książkę:"Jezuita Papież Franciszek"

autorzy:Rubin Sergio, Ambrogetti Francesca

Bestseller 2013, w którym Papież Franciszek przedstawia się światu!

Jezuita Papież Franciszek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych