Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Twórca sukcesu Biedronki odchodzi na emeryturę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 września 2013, 15:39

    Aktualizacja: 25 września 2013, 17:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Alexandre Soares dos Santos, długoletni prezes grupy Jeronimo Martins, odchodzi z portugalskiej firmy. 79-letni autor sukcesu sieci Biedronka przechodzi na emeryturę.

Jak poinformowała grupa Jeronimo Martins (JM) w komunikacie skierowanym na giełdę w Lizbonie, Soares dos Santos oficjalnie pożegna się z firmą 1 listopada br. Jako przyczynę odejścia podano powody osobiste. Jesienią ub.r. prezes JM zapowiedział swoje rychłe odejście z biznesu, argumentując zamiar zaawansowanym wiekiem.

"Pociąg dojechał już do swojej stacji; nadszedł kres mojej działalności zawodowej. Aby kierować spółką niezbędna jest siła fizyczna i zapał. Nie posiadam już żadnej z nich" - wyznał biznesmen podczas spotkania przedsiębiorców w Algarve.

Alexandre Soares dos Santos jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie JM. Ustępujący prezes detalisty rozpoczął karierę w handlu w 1955 r. w koncernie Unilever, gdzie był m.in. dyrektorem marketingu w jego brazylijskim oddziale. W 1964 r. powrócił do rodzinnej Portugalii, gdzie wszedł w skład zarządu spółki Jeronimo Martins.

Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 r. i rozwinięcia dyskontów Biedronka. W pierwszym półroczu br. sieć, posiadająca już około 2,2 tys. sklepów, zwiększyła sprzedaż o 18 proc., osiągając poziom bliski 3,7 mld euro. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.

Wiosną 2010 r. fotel dyrektora zarządzającego grupy JM objął syn prezesa, Pedro Soares dos Santos, odpowiedzialny wcześniej m.in. za inwestycje portugalskiej firmy w Polsce oraz w Brazylii.

Alexandre Soares dos Santos jest uznawany przez magazyn "Forbes" za drugiego najbogatszego człowieka w Portugalii. Jego fortuna szacowana jest na 2,3 mld euro.

(PAP)

zat/ drag/

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

Tylko w naszym sklepie wSklepiku.pl, możesz kupić bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Zestaw dwóch toreb wPolityce.pl wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego. Można je nosić także przez ramię, mają szerokie i poręczne ucho, wytrzymały materiał, mieszczą format A4.

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

oraz

Elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.

Kubek wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze