Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Bieńkowska obiecuje - pieniądze z UE na kolej mają zostać wydane co do centa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 października 2013, 16:16

    Aktualizacja: 15 października 2013, 11:06

  • 2
  • Powiększ tekst

Polskie koleje wykorzystają wszystkie pieniądze z funduszy unijnych na lata 2007-2013, nie będzie potrzeby przesuwania żadnych środków na drogi - powiedziała dziś w Warszawie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

"Kolejarze wezmą na pewno wszystko, nic nie będziemy przesuwać na drogi" - zadeklarowała szefowa resortu rozwoju regionalnego na poniedziałkowym spotkaniu z przedsiębiorcami.

Kolej była do tej pory wskazywana jako przykład nieudolności w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu pieniędzy z funduszy unijnych. W 2011 r. rząd uznał, że kolejarzom nie uda się wykorzystać wszystkich środków i próbował przesunąć pieniądze z inwestycji kolejowych na drogowe. Na inwestycje drogowe miało trafić 1,2 mld euro, czyli jedna czwarta przeznaczonej dla kolejarzy puli. Takie przesunięcie nie spotkało się z akceptacją Komisji Europejskiej. Bieńkowska wielokrotnie deklarowała, że jeśli kolejarze nie przyspieszą inwestycji współfinansowanych z UE, to jeszcze raz zwróci się do KE z wnioskiem na przesunięcie części pieniędzy na inne cele.

Jak powiedziała w poniedziałek minister, mniej więcej od roku sytuacja jest już zupełnie inna, a kolej zaczęła sobie "świetnie radzić z pieniędzmi europejskimi". "Jak w każdym przypadku, wszystko zależy do ludzi" - dodała. Półtora roku temu w Grupie PKP doszło do poważnych zmian kadrowych - kierownicze stanowiska obsadzono menedżerami w większości niezwiązanymi do tej pory z kolejami.

Bieńkowska poinformowała, że poziom podpisanych umów o dofinansowanie inwestycji kolejowych zwiększył się z 0,8 proc. w zeszłym roku do 70 proc. dostępnej puli obecnie. "Nie mówię, że sytuacja jest idealna, ale jest na bardzo dobrej drodze" - dodała. Wyjaśniła, że polski rząd chce podzielić pieniądze na inwestycje transportowe z budżetu UE na lata 2014-2020 w proporcji 60 proc. na drogi i 40 proc. na koleje. Tymczasem Komisja Europejska chciałaby odwrotnej proporcji. Zdaniem Bieńkowskiej ostatecznie skończy się podziałem pół na pół.

Umowy o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych na lata 2007-2013 powinny być podpisane do końca tego roku, natomiast pieniądze te można wydawać do końca 2015 r. W unijnym programie Infrastruktura i Środowisko na dofinansowanie inwestycji w transport kolejowy w latach 2007-2013 przeznaczono 4,8 mld euro, czyli ok. 20 mld zł.

(PAP)

her/ pad/ ura/

 

 

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

Zachęcamy do odwiedzenia naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl!

Tylko tam, możesz nabyć bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

oraz

kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze