Informacje

Źródło: Stefczyk.TV
Źródło: Stefczyk.TV

Grzegorz Bierecki: Odpowiedzią rządu na spowolnienie była kreatywna księgowość

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 grudnia 2013, 16:38

    Aktualizacja: 5 grudnia 2013, 09:02

  • 2
  • Powiększ tekst

Podczas 44 posiedzenia Senatu RP debatowano m.in. na temat ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych. Celem przygotowanej przez rząd ustawy jest wprowadzenie nowej reguły wydatkowej. Wniosek o odrzucenie ustawy złożył w imieniu mniejszości komisji senator Grzegorz Bierecki.

Jak podkreślał senator Bierecki, reguła wydatkowa sprawi, że Sejm i Senat stracą kontrolę nad finansami państwa.

- Niestety, odpowiedzią rządu na spowolnienie gospodarcze i  spadek dochodów budżetowych była kreatywna księgowość uprawiana przez byłego ministra finansów, przy pełnej aprobacie premiera. Odpowiedzią nie była analiza dotychczasowego sposobu wydatkowania środków publicznych, zwiększenie efektywności ich wydawania, czy wreszcie powstrzymanie korupcji. Rząd chronił wielkie grupy interesów: sektor bankowy, sieci handlowe wielkopowierzchniowe przed ponoszeniem kosztów kryzysu, zamiast tego sięgał co roku do kieszeni przeciętnych Polaków podwyższając obciążenia podatkowe, zmniejszając świadczenia socjalne, a tym samym zmniejszając popyt wewnętrzny, który przez lata był motorem naszego rozwoju.

– mówił Grzegorz Bierecki.

- Kluczowe parametry reguły będą dowolnie ustalane przez rząd, co może sprzyjać próbom jej obchodzenia i podważać cały złożony mechanizm działania, który w zamierzeniu miał być oparty na obiektywnych wskaźnikach makroekonomicznych. Problem uznaniowości dotyczy w szczególności dwóch parametrów – prognozowanej inflacji i zakładanego poziomu wydatków jednostek samorządu terytorialnego. Tyle, proszę państwa, z opinii Rady Polityki Pieniężnej

– dodawał.

Senator podkreślał, że rząd niebezpiecznie stawia przyszłość Polski na jedną kartę.

- Po ostatniej nowelizacji budżetu już wiadomo, że nie da się przygotować budżetu na rok 2014 według dotychczas obowiązującego prawa. Zabrakłoby kilkunastu miliardów złotych; podobno piętnastu. Więc co, zmienić prawo? Najpierw zawiesić pierwszy próg ostrożnościowy, a potem go znieść? Spróbować przykryć przykrą prawdę o zapaści finansów publicznych tym skomplikowanym wzorkiem? To jest cały rządowy plan. Jak tak dalej pójdzie, to doczekamy się zniesienia albo, przepraszam, zawieszenia również drugiego progu ostrożnościowego.

 

- Dług publiczny rośnie zbyt szybko i do zbyt wysokich poziomów. Proponowane rozwiązania nie rozwiążą żadnego strukturalnego problemu finansów publicznych – senator przestrzegał przed skutkami wprowadzonych zmian -Jeśli nie uda się przejęcie obligacji z OFE, za kilka lat staniemy przed alternatywą: konieczność zmiany konstytucji, zniesienia progu 60% i biedą przyszłych pokoleń Polaków albo nędzą tych, którzy dziś tu żyją

– podsumował swoje wystąpienie Bierecki wnosząc w imieniu mniejszości komisji o odrzucenie ustawy.

 

on

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

Tylko u nas, wSklepiku.pl, możesz nabyć bardzo atrakcyjne gadżety portalu, które doskonale sprawdzą się jako prezent!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek węgierski

KUBEK WĘGIERSKI

Gwarantujemy szybką realizację zamówień!Powiązane tematy

Komentarze