Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

MON będzie rozwijał armię - skorzysta przemysł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 stycznia 2014, 13:45

    Aktualizacja: 15 stycznia 2014, 14:39

  • 0
  • Powiększ tekst

Zakończenie misji w Afganistanie z wcześniejszą, niż planowano, redukcją kontyngentu oraz modernizacja techniczna z korzyściami dla krajowego przemysłu i nauki to  priorytety MON na bieżący rok. Przedstawił je dziś minister obrony Tomasz Siemoniak.

"2014 to rok wielu priorytetów, ale najważniejszym zadaniem jest zapowiedziane wycofanie się żołnierzy z Afganistanu" - powiedział Siemoniak na pierwszej z zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska konferencji ministerialnych. "W porozumieniu z sojusznikami zdecydowaliśmy się przyspieszyć wycofanie, od maja pozostanie w Afganistanie do 500 polskich żołnierzy, również do maja powróci do Polski cały ciężki sprzęt - głównie kołowe transportery opancerzone i śmigłowce" - zapowiedział szef MON. Według wcześniejszych planów resortu polski kontyngent miał liczyć do końca misji ISAF 1000 żołnierzy.

Siemoniak poinformował, że w dialogu technicznym z potencjalnymi dostawcami systemów obrony powietrznej do dalszych rozmów wybrano pięciu partnerów: francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz europejski koncern rakietowy MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym. "Chcemy, żeby inwestowane środki przyniosły wzrost wartości obronnych, ale żeby też procentowały miejscami pracy i przyniosły korzyść uczelniom" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że po rozmowach technicznych do kolejnego etapu rozmów - dotyczących także korzyści dla krajowych zakładów i uczelni - zakwalifikowano zarówno "dosyć stare" systemy, które już funkcjonują, jak i takie, które mają być gotowe w przyszłym roku lub w jeszcze dalszej przyszłości.

Szef MON podtrzymał zamiar rozstrzygnięcia w tym roku przetargu na 70 wielozadaniowych śmigłowców, które - jak wymagają warunki przetargu - mają być wyprodukowane w Polsce.

Wyraził satysfakcję z dokonanego w grudniu wyboru do kolejnego etapu włoskiej oferty samolotu szkolnego. Zaznaczył, że producent zaproponował korzystną cenę, a samolot M-346 należy do najnowocześniejszych na świecie i wybrały go bardzo wymagające kraje, takie jak Izrael i Singapur.

Siemoniak zapowiedział, że MON wystąpi do czterech państw - potencjalnych wykonawców okrętów podwodnych, aby uzyskać wiedzę o potencjalnych ofertach. Do najważniejszych przedsięwzięć MON minister zaliczył tworzenie centrum operacji cybernetycznych, które ma powstać do końca roku. "Sprawy cyberobrony z tematu niszowego stały się jednym z głównych tematów dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W odróżnieniu od innych zagrożeń, zagrożenia cybernetyczne to kwestia tu i teraz, musimy się do tego przygotować" - powiedział. Zaznaczył, że MON nie jest jedyną instytucją pracującą nad powołaniem centrum bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Nawiązując do zapowiedzianej w ubiegłym roku przez premiera konsolidacji przemysłu zbrojeniowego Siemoniak wyraził nadzieję, że zarejestrowana w grudniu Polska Grupa Zbrojeniowa "uporządkuje sytuację" i nie będzie dochodziło do konkurencji między państwowymi zakładami, jak to miało miejsce przy postępowaniu w sprawie modernizacji starych czołgów Leopard.

Wicepremier Janusz Piechociński zapewnił, że dla rządu "szczególnym partnerem" są także prywatne przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego. Zapowiedział też przekazanie spraw związanych z offsetem za zagraniczne zakupy obronne z Ministerstwa Gospodarki do MON.

Wyraził też nadzieję, że po przedłużeniu w ubiegłym roku umowy licencyjnej na dalszą produkcję Rosomaków, Wojskowym Zakładom Mechanicznym w Siemianowicach uda się zawrzeć kontrakt eksportowy na te wozy.

(PAP)

brw/ itm/ jra/

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

Tylko w naszym sklepie wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć archiwalne numery miesięcznika "W Sieci Historii"!

Nr.1/2013 - z filmem "Generał Nil"

Sieci Historii (1/2013) - miesięcznik z filmem Generał Nil

Nr.3/2013 - z filmem "Urodziny młodego Warszawiaka"+ opaska powstańcza.

Sieci Historii (3/2013) - miesięcznik z filmem Urodziny młodego Warszawiaka + opaska powstańcza

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze