Dawid Tomala zdobywa złoty medal w Tokio / autor: fotoserwis PAP

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

• Opublikowano: 6 sierpnia 2021, 09:59

• Powiększ tekst

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Dawidowi Tomali zdobycia złotego medalu w chodzie na 50 km na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Mamy złoto, brawo. Fantastycznie zaczyna się ten dzień - napisał szef rządu

Mamy złoto! Mamy sensacyjnego Mistrza Olimpijskiego w chodzie na 50 km! Brawo Dawid Tomala! Fantastycznie zaczyna się ten dzień na Igrzyskach dla Polski - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak pokonał dystans w 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk Evan Dunfee.

Tomala od samego początku rywalizacji szedł w czołowej grupie. Prowadził ją przez wiele kilometrów, a w okolicach 30. kilometra postanowił zaatakować. Z każdym okrążeniem od długości 2000 metrów rosła jego przewaga, która na sześć kilometrów przed metą wynosiła nawet ponad trzy minuty. Wtedy stało się jasne, że nikt nie doścignie Polaka. Słabł na ostatnich okrążeniu, ale stał się autorem jednej z największych sensacji tegorocznych igrzysk. Ostatnie metry przemierzał z biało-czerwoną flagą w rękach, a po przejściu mety na jego twarzy pojawił się nieśmiały uśmiech.