Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komentarz do rynku zlotego: PLN na rocznych maksimach przed posiedzeniem EBC

źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

  • 5 czerwca 2014
  • 13:21
  • 0
  • Tagi: akcje biznes dolar EBC EUR Euro giełda gospodarka handel PLN USD waluty
  • Powiększ tekst

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę lekkiego odreagowania po wczorajszym wyraźnym umocnieniu w trakcie sesji amerykańskiej. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1283 PLN za euro, 3,0345 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3845 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,65% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło umocnienie się do złotego do rocznych maksimów wobec euro. Bezpośrednim powodem dla takiego ruchu było najprawdopodobniej założenie o dzisiejszym luzowaniu ze strony EBC. Obniżka stóp procentowych o ok. 10-15pb. połączona z uruchomieniem programu wspierania płynności w Strefie Euro spowodowałaby układ fundamentalny korzystny dla walut CEE, w tym PLN. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku „słabszego” impulsu ze strony EBC może dojść do dynamicznego odreagowania i korekty – wzrostowej na eurodolarze i spadkowej na walutach CEE. Zgodnie z założeniami dzisiejsze posiedzenie EBC będzie najprawdopodobniej kluczowe dla rynkowych nastrojów w kolejnych tygodniach również w przypadku wyceny polskiej waluty. Dodatkowo warto wspomnieć o wczorajszych wypowiedziach decydentów dot. przyjęcia euro. Dość zgodnym głosem zarówno Prezydent, MF jak i NBP ogłosili, iż dyskusja o przyjęciu euro powinna rozpocząć się dopiero po wyborach.

W trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 3-5 mld PLN (DS0725, WS0428, WZ0124), która powinna spotkać się z zainteresowaniem popytu po ostatnich zapowiedziach RPP i aktualnych nastrojach na rynku długu. Równocześnie wydarzeniem sesji będzie opisywane wyżej zakończenie posiedzenia EBC zaplanowane na godz. 13:45 wraz z późniejszą konferencją o godz. 14:30.

Z rynkowego punktu widzenia poranne wymiany mogą przynieść lekkie odreagowanie wczorajszego umocnienia złotego. Równocześnie wczorajsza świeca spadkowa na parach X/PLN jest wyraźnym sygnałem o chęci rozegrania mocniejszego złotego pod dzisiejsze posiedzenie EBC. Jeżeli rynkowe założenia o luzowaniu ze strony EBC zostaną spełnione to możliwa jest próba wyjścia niżej i w konsekwencji ruchu w kierunku 4,08 PLN za euro. W przypadku jedynie decyzji o obniżce stóp o 10pb. ruch ten wydaje się już być w cenach i możliwe będzie odreagowanie.

Komentarze